facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 05 lut, 2021
- brak komentarzy
Pomnikowa lipa drobnolistna w Radziechowie. “Szczęsna”.

Pomnikowa lipa drobnolistna w Radziechowie.

“Szczęsna”.

Jakoś ciężko mi się rozstać z gminą Zagrodno, która oczarowała mnie wspaniałymi, sędziwymi i unikatowymi drzewami, wśród których na pierwszy, dendrologiczny plan wysuwają się lipy. Dlatego postanowiłem napisać o jeszcze jednej lipie, która jest pomnikiem przyrody i rośnie w Radziechowie.

Radziechów jest bowiem wsią, która – podobnie jak Grodziec – należy do gminy Zagrodno w powiecie złotoryjskim. Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są:

  • kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, z XVI-XX w.

  • ruina wiatraka holendra, z końca XIX w.

  • ruiny zamku z XVI wieku.

Przebywając w pobliżu pomnikowej lipy, można podziwiać z oddali część bazaltowego wzgórza z Zamkiem Grodziec.

Natomiast pomnikowa lipa rośnie w rzędzie drzew przy drodze polnej prowadzącej na północ od południowo-zachodniej części Radziechowa. Lipa otrzymała wdzięczne imię “Szczęsna”. Możliwe, że takie imię drzewo zawdzięcza jakiejś ciekawej historii/legendzie z nim związanej, ale nie udało mi się nic znaleźć na ten temat.

Drzewo to figuruje w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody ( Lipa_drobnolistna_Szczęsna_w_Radziechowie ), pomnikiem przyrody zostało uhonorowane w dniu 06.04.1990 r., zatem mogliśmy uroczyście złożyć lipie życzenia z okazji pomnikowego trzydziestolecia, bo sam wiek lipy na pewno jest znacznie większy (na obdartej tabliczce widnieje 250 lat) .

Z uwagi na dość dużą ilość pędów odroślowych i ich zagęszczenie wokół pnia, odstąpiliśmy od wykonania pomiaru jego obwodu. W CRFOP znajdziemy informację, że mierzy on 421 cm, chociaż skłonny jestem stwierdzić, że obecnie może on mieć ponad 450 cm.

Stan zdrowotny drzewa jest zadowalający, niemniej największe obawy budzi korona, w której notuje się posusz i wyłamania konarów/gałęzi. Z daleka lipa ta nie prezentuje się jakoś szczególnie okazałe, jednak oglądając ją z bliska, nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z okazałym przedstawicielem Tilia cordata.

PODSUMOWANIE

1) W Radziechowie (woj. dolnośląskie, powiat złotoryjski, gmina Zagrodno), w rzędzie drzew przy drodze polnej prowadzącej na północ od południowo-zachodniej części wsi rośnie pomnikowa lipa drobnolistna o wdzięcznym imieniu “Szczęsna”, która mierzy w obwodzie pierśnicowym pnia 451 cm (wg CRFOP), przy wysokości 19 metrów, a jej szacowany wiek wynosi ponad 250 lat.

2) O ile stan techniczny pnia drzewa nie budzi większych zastrzeżeń, o tyle w koronie widać dość duże ubytki spowodowane uschnięciem oraz wyłamaniem się części konarów i gałęzi. Sędziwa lipa wyraźnie obniża koronę. Parametry drzewa nie są rekordowe, niemniej lipa już 30 lat temu została uhonorowana statusem pomnika przyrody i wciąż może być podziwiana przez mieszkańców Radziechowa oraz “biegających” za drzewami. ;))

3) Pomimo wielu zagrożeń, zarówno ze strony dynamicznej pogody, jak i anty-drzewnej działalności człowieka, przetrwała do czasów współczesnych i tylko na podstawie tych przesłanek, można o niej powiedzieć, że rzeczywiście jest “Szczęsna”, a nawet “Szczęściara”.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.