Aktualności Las Perły dendroflory

Pomnikowa sosna zwyczajna w Gręboszowie. Długo poszukiwana.

Pomnikowa sosna zwyczajna w Gręboszowie.

Długo poszukiwana.

Przedostatni artykuł dotyczący pomnikowych drzew w Gręboszowie (woj. opolskie, powiat namysłowski, gmina Domaszowice) dotyczy pomnikowej sosny zwyczajnej z którą było nieco zamieszania i która opóźniła nam wycieczkę dendrologiczną o 2 godziny.

W Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody ( Sosna_pospolita_w_Gręboszowie ) napisano, że drzewo drzewo znajduje się w lesie w oddz. 391 ok 50 m od drogi leśnej. Na mapie Geoserwisu GDOŚ można podejrzeć miejsce, w którym rośnie sosna. Niby wszystko jest jasne, ale myśmy nie mogli znaleźć jej przez 2 godziny.

Także i miejscowi nie byli w stanie nam pomóc, a jeden z nich stwierdził, że “tu nigdy nie było takiej sosny, coś mamy nie tak w tych rejestrach”. Za to ostatnia nadzieja – starsza Pani, która mieszka przy samym lesie, od razu wiedziała o które drzewo nam chodzi i zaprowadziła nas do niego.

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Jak już “dopadliśmy” naszą długo poszukiwaną sosenkę, taśma ostro wzięła się do pracy. Drzewo odznacza się jednak nietypową budową i nie wystarczyło mu zmierzyć sam obwód pierśnicowy pnia, który na wysokości 130 cm wynosi 474 cm.

Z uwagi na fakt, że jest to drzewo wielopniowe, a poszczególne odnogi odchodzą poniżej 130 cm, trzeba było znaleźć najwęższe miejsce, poniżej rozwidleń i tam dokonać pomiaru, ponieważ powyższy wynik jest niezgodny z dendrometrycznymi wytycznymi.

Miejsce to znajduje się mniej więcej na wysokości 40 cm nad gruntem. Tam obwód pnia pomnikowej sosny wynosi 469 cm i ten wynik można przyjąć jako obowiązujący, zgodny z zasadami dendrometrii.

Także różnica w obwodzie wynosi zaledwie 5 cm, ale jest to ważne z punktu prawidłowego mierzenia drzew i dokumentowania naszych najcenniejszych i najgrubszych tworów dendroflory.

Drzewo to odznacza się nietypową budową, ponieważ jest to zrost co najmniej trzech pojedynczych osobników, które obecnie tworzą piękną, malowniczą całość. W odziomku notuje się niewielkie ubytki, a na pniu można zauważyć wykute przez ptaki dziuple i ślady żerowania owadów.

Stan zdrowotny drzewa jest mocno zróżnicowany, w zależności od tego, który przewodnik oglądamy. Dwa z nich znajdują się w zadowalającym stanie, natomiast trzeci w fatalnym. Niemniej ma to swój naturalny urok.

Widać to bardzo dobrze, kiedy staniemy pod drzewem i spojrzymy do góry. Przewodnik, który jest w najsłabszym stanie fito-sanitarnym, znajduje się w fazie zamierania, w koronie prawie nie notuje się igieł, a z pnia odpada kora i widać liczne ślady wyłamań gałęzi.

Dwa pozostałe jeszcze dają radę, chociaż do stanu idealnego sporo im brakuje. Drzewo jest oznakowane stosowną tabliczką przybitą na drewnianym kołku, który postawiono przy pniu pomnikowej sosny.

PODSUMOWANIE

1) Jednym z ostatnich, pomnikowych drzew Gręboszowa (woj. opolskie, powiat namysłowski, gmina Domaszowice) jest trzypniowa sosna zwyczajna, która rośnie w lesie ok. 350 m na zachód od środka boiska. Jest dosyć trudna do odnalezienia. Drzewo mierzy w obwodzie pnia 469 cm (na wysokości 40 cm od podstawy), a jego wysokość wynosi 27 metrów.

2) Stan zdrowotny drzewa jest średni. Jeden z przewodników zamiera, odpada od niego kora i widać na nim liczne ślady po wyłamanych gałęziach. Drugi i trzeci przewodnik znajdują się w nieco lepszym stanie, także notuje się na nich posusz i wyłamania gałęzi. Oprócz tego na pniu sosny widać dziuple wykute przez ptaki i ślady żerowania owadów.

3) Okazuje się, że to nietypowo ukształtowane i ciekawe drzewo jest mało znane nawet mieszkańcom Gręboszowa. Niektórzy z nich, zapytani o miejsce, w którym ono rośnie, odpowiedzieli, że nie ma tu takiego drzewa. Dopiero mieszkanka ostatniego domostwa przy lesie od razu wiedziała, o którą sosnę chodzi i wskazała na stanowisko, w którym można podziwiać pomnikową sosnę.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.