facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 03 maj, 2016
- brak komentarzy
Posucha, burze i deszcze.

burze

Dzisiaj, od godzin południowych rozwijają się chmury burzowe, które przynoszą punktowe, intensywne opady deszczu, wyładowania atmosferyczne oraz grad. Burze pomału już zanikają, ale opady deszczu nadal występują. Obecnie grzmi przede wszystkim w północnej części woj. wielkopolskiego i środkowej części woj. kujawsko-pomorskiego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Burze wystąpiły zwłaszcza w południowych, środkowych i północno-wschodnich dzielnicach naszego kraju. Najmniej lub w ogóle nie padało i nie grzmiało w województwach: lubelskim, podkarpackim, małopolskim, lubuskim i zachodniopomorskim. Z kolei największe skupisko chmur burzowych kotłowało się na Mazowszu, Kujawach, w Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej, we wschodniej części Dolnego Śląska oraz na Opolszczyźnie. Burze miały umiarkowany przebieg. Charakteryzowały się występowaniem intensywnych opadów deszczu rzędu 10-15 mm/20 minut oraz drobnym gradem do 1 cm średnicy. Grad spadł m.in. w okolicach Złoczewa. Na razie nigdzie nie odnotowano niszczących porywów wiatru powyżej 70 km/h. W ciągu najbliższych godzin aktywność burzowa zacznie pomału ustawać, póki co jeszcze miejscami grzmi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ibl

Kwiecień był ogólnie w skali kraju miesiącem wilgotnym, tylko że najwięcej opadów spadło w jego pierwszej połowie. Od ponad dwóch tygodni, opady są bardzo skąpe właściwie w całej zachodniej połowie kraju, przeważającej części północnej i miejscami w Polsce centralnej. Na efekty takiej wiosennej posuchy nie trzeba było długo czekać. Patrząc na mapę zagrożenia pożarowego w lasach, widać, że mamy w regionach najbardziej suchych małe lub średnie zagrożenie pożarowe. Obecnie, kiedy w lasach jeszcze brakuje kilku tygodni do stanu pełnego ulistnienia, ściółka leśna jest bardzo narażona na wysuszenie przez promienie słoneczne.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

vn

rgb_vn_cross

Na szczęście jest szansa, że w ciągu najbliższych godzin, zwłaszcza w województwach dolnośląskim, lubuskim i wielkopolskim, posucha zostanie złagodzona ponieważ prognozowane są ciągłe opady deszczu, w ilościach do 20 litrów na metr kwadratowy. Będąc w lesie 2 i 30 kwietnia, wyraźnie zauważyłem, że wody w rowach i miejscach bagiennych jest mniej o około 30-40 procent na końcu miesiąca niż na jego początku.

 

 

 

 

 

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.