facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 29 paź, 2023
- brak komentarzy
Późnojesienna i dynamiczna aura ze stosunkowo wysokimi temperaturami. Prognoza pogody i optycznie w niebo 30.10.2023r. – 05.11.2023r.

Późnojesienna i dynamiczna aura ze stosunkowo wysokimi temperaturami.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 30.10.2023r. – 05.11.2023r.

Tegoroczny październik zdecydowanie nadrabia wyżową “nudę” po wrześniu i napędza bardzo dużą dynamikę w pogodzie. Przez Polskę przechodzą liczne fronty atmosferyczne, miejscami przynoszące znaczne sumy opadów, ciągłą zmienność w zachmurzeniu, skoki ciśnienia i prędkości wiatru. I tak już pozostanie do końca miesiąca, a początek listopada będzie kontynuacją tej pogodowej skakanki.

(1) TEMPERATURY MAKSYMALNE

Koniec poprzedniego tygodnia przyniósł wysokie temperatury w Polsce południowo-wschodniej. W Przemyślu zanotowano +20,7 stopnia C. Za to początek tygodnia najcieplejszy okazał się we Wrocławiu, gdzie słupki rtęci wskazały +18,2 stopnia C.

We wtorek najcieplej było w Tarnowie (+18,5 stopnia C), środa była chłodniejsza, w Raciborzu zanotowano +15,8 stopnia C.

Generalnie cały czas utrzymywał się podział na cieplejsze południe i chłodniejszą północ, chociaż w piątek, zimniejsze masy powietrza rozlały się na przeważającym obszarze kraju.

W sobotę różnica temperatur na terenie kraju była jeszcze większa. W Suwałkach zanotowano tylko +2,4 stopnia C, w Przemyślu było za to +16,4 stopnia C. Prawie nigdzie nie notowano przymrozków.

(2) OPADY

To był bardzo deszczowy tydzień. Najpierw obfite opady zanotowano w Polsce północno-wschodniej i częściowo w zachodniej oraz środkowej.

Z niedzieli na poniedziałek najwięcej opadu deszczu zanotowała stacja w Ostrołęce 41,1 mm.

Środkowa część tygodnia najbardziej wilgotna była w Polsce północnej.

Największe sumy opadów zanotowały stacje w Kołobrzegu 33,2 mm (wtorek/środa) oraz Mikołajkach 26,6 mm (środa/czwartek).

Pod koniec tygodnia kumulacja opadów miała miejsce w Polsce południowej i południowo-wschodniej.

Z czwartku na piątek najmocniej padało w Warszawie 11,2 mm, natomiast z piątku na sobotę w Zamościu, gdzie spadło aż 39,1 mm deszczu. W górach opady były jeszcze większe, miejscami przekroczyły 50 mm.

Za to z soboty na niedzielę najwięcej deszczu spadło w Łodzi 24,7 mm.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL,

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 30 października 2023

W poniedziałek nad Europejskim Obszarem Synoptycznym zajdzie niewiele zmian. Od zachodniej Rosji i Skandynawii, Kraje Nadbałtyckie, Wyspy Brytyjskie aż po Atlantyk będzie rozciągać się układ niskiego ciśnienia z wieloma odrębnymi ośrodkami barycznymi. Jednocześnie w rejonie Północnego Atlantyku, nad Europą Wschodnią i Południową, z wyjątkiem Półwyspu Iberyjskiego oraz zachodniej części Morza Śródziemnego, będą stacjonować wyże.

Wpływ na pogodę w Polsce będzie miał wyż z ośrodkiem nad południową Rosją, jednak na Pomorzu oraz częściowo w woj. lubuskim zacznie zaznaczać się front chłodny, oddzielający dwie masy powietrza: bardzo ciepłą z południa, zalegającą prawie nad całym krajem od chłodniejszej polarnomorskiej napływającej na zachód od frontu. Poniedziałek zapowiada się na ogół pogodny, z zachmurzeniem umiarkowanym, a na południu i wschodzie ma przeważać słoneczna aura.

Na Pomorzu, północy Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej oraz pod koniec dnia na Warmii, gdzie będzie oddziaływał front atmosferyczny, zachmurzenie wzrośnie i w godzinach popołudniowych wystąpią opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 12-13 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Suwalszczyźnie oraz północy Ziemi Lubuskiej, 15-17 stopni C będzie w woj. lubuskim, na terenie większości woj. wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, północy, w centrum i wschodzie mazowieckiego po południe podlaskiego,

do 18-20 stopni C na Dolnym i Górnym Śląsku, Opolszczyźnie, w centrum, Małopolsce, na Podkarpaciu i Roztoczu. Lokalnie w rejonie Przemyśla i w Małopolsce będzie jeszcze cieplej – do 21 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, na Podkarpaciu i wschodzie Małopolski dość silny i porywisty, na Pogórzu Karpackim silny i porywisty, w porywach do 65 km/h, południowy i południowo-zachodni.

Wtorek, 31 października 2023

W nocy z poniedziałku na wtorek w południowych regionach Polski będzie bardzo ciepło, ze względu na silny wiatr fenowy, który w regionach podgórskich będzie osiągał 90 km/h, a wysoko w górach nawet 130-140 km/h. W rejonie Bielska Białej oraz na południe od Krakowa prognozuje się nawet 18-20 stopni C, na Opolszczyźnie, wschodzie Dolnego Śląska, Górnym Śląsku, we wschodniej Małopolsce, na Podkarpaciu, zachodzie Mazowsza i wschodzie Wielkopolski będzie przeważnie na poziomie 15-17 stopni C. Nieco chłodniej ma być na północy i Ziemi Lubuskiej, gdzie termometry wskażą 8-10 stopni C.

We wtorek w pierwszej części dnia przez zachodnie województwa w stronę Pomorza będzie przemieszczał się ośrodek niskiego ciśnienia z frontem atmosferycznym. Przed południem na wschodzie oraz w Małopolsce powinno być dość pogodnie, z zachmurzeniem umiarkowanym. Na Warmii, Mazurach, Pomorzu, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie, a w godzinach południowych również w centrum będzie padał deszcz, miejscami o umiarkowanym natężeniu. Po południu już praktycznie w całym kraju możliwe są opady deszczu, ale ich intensywność spadnie i będą miały na ogół przelotny charakter.

Temperatura maksymalna wyniesie od 13-15 stopni C na Warmii i Mazurach, Pomorzu, Kujawach, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku, 16-17 stopni C będzie w centrum, na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku i Podlasiu, 18-20 stopni C na wschodzie, południu Mazowsza, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, na Górnym Śląsku i w Małopolsce, do 21-22 stopni C na krańcach południowo-wschodnich. Wiatr umiarkowany i dość silny, do południa na południu woj. opolskiego i śląskiego i praktycznie przez cały dzień w małopolskim i na Podkarpaciu dość silny i silny, porywisty, południowy, skręcający na zachodni.

Środa, 1 listopada 2023

W pierwszy dzień listopada od południa Polska zacznie dostawać się pod wpływ układu podwyższonego ciśnienia. Na wschodzie kraju początkowo będzie więcej chmur i opadów deszczu, ale w miarę upływu dnia aura opady będą zanikać i coraz częściej będzie się rozpogadzać. Na pozostałym obszarze zachmurzenie zmienne, im bliżej wieczora, tym więcej przejaśnień i rozpogodzeń.

Temperatura maksymalna wyniesie od 7 stopni C na Suwalszczyźnie i 8-9 stopni C w rejonie Zatoki Gdańskiej, na Warmii, Mazurach, północy i północnym wschodzie Mazowsza oraz Podkarpaciu, 10-12 stopni C odnotują termometry w głębi kraju, do 13-14 stopni C na Śląsku, w Małopolsce oraz na Ziemi Lubuskiej. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, zachodni, na północy również północno-zachodni.

Czwartek, 2 listopada 2023

W czwartek znad Atlantyku nad Wyspy Brytyjskie dotrze bardzo głęboki niż, który przyniesie w Europie Zachodniej huraganowy wiatr i ulewne opady deszczu. W Polsce różnica ciśnienia również będzie się zwiększać, co oznacza nasilający się wiatr, który na Pomorzu i krańcach południowych osiągnie w porywach do 55-65 km/h. W naszym kraju przeważać będzie pogodna aura, jednak chmur od zachodu powoli zacznie przybywać.

Pod wieczór na krańcach zachodnich mogą pojawić się opady deszczu. O poranku w wielu regionach słupki rtęci obniżą się poniżej 5 stopni C, lokalnie na Podlasiu, południu i w centrum będzie od 0 do 3 stopni C, a przy gruncie pojawią się przymrozki. W ciągu dnia odnotuje się od 5-6 stopni C na Podlasiu i Mazurach, 7-9 stopni C będzie na Warmii, Pomorzu Gdańskim, północy i północnym wschodzie Mazowsza, 10-13 stopni C w głębi kraju, do 14-16 stopni C na zachodzie i południu (lokalnie na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej 17 stopni C).

Piątek, 3 listopada 2023

W piątek z zachodu na wschód będzie przemieszczać się front atmosferyczny z opadami deszczu, które chwilami mogą być dość intensywne. Początkowo przed frontem na wschodzie, a po południu na zachodzie, czyli już za frontem, pojawią się przejaśnienia i rozpogodzenia. Na termometrach odnotuje się od 9-11 stopni C na Podlasiu, Warmii, Mazurach oraz na zachodzie Polski, 12-14 stopni C będzie na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, północy i w centrum Mazowsza, 15-16 stopni C w centrum, do 17-19 stopni C na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany i dość silny, w regionach podgórskich i w górach silny z kierunków południowych, na zachodzie stopniowo słabnący.

Weekend, 4-5 listopada 2023

Dynamicznie i zmiennie zapowiada się również pogoda podczas pierwszego weekendu listopada. Modele numeryczne wskazują, że sobota powinna być pogodniejsza i nieco chłodniejsza, z temperaturami na poziomie od 10-11 stopni C na północy do 15 stopni C na Podkarpaciu, Roztoczu i w Małopolsce. Natomiast w niedzielę pojawi się wiatr halny, który spowoduje wzrost temperatury w Polsce południowej nawet do 17-18 stopni C. Również po 5. listopada nadal ma przeważać cyrkulacja atlantycka, a więc typowo późnojesienna aura, ale bez incydentów zimowych.

OPTYCZNIE W NIEBO 30.10.2023r. – 05.11.2023r.

30.10.2023r. – godz. 01:36 – koniunkcja Księżyc i Uran w odległości – 2°42;

03.11.2023r. – godz. 06:03 – Jowisz w opozycji;

05.11.2023r. – godz. 09:36 – faza Księżyca – ostatnia kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.