facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 01 lut, 2022
- brak komentarzy
Rozpoczęło się głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2022. Zagłosujcie na dąb szypułkowy “Dunin” – Strażnika Puszczy Białowieskiej.

Rozpoczęło się głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2022.

Zagłosujcie na dąb szypułkowy “Dunin” – Strażnika Puszczy Białowieskiej.

W kalendarzu wystartował luty. Nieważne, czy podkułeś buty, czy nie. Ważne, żebyś zagłosował na naszego zwycięzcę w konkursie na krajowe Drzewo Roku 2021, którym jest zdumiewający dębowy mąż stanu – przysadziście bulwiasty w odziomku, pachnący Puszczą Białowieską, z szypułkowym charakterem “Dunin”. To on w zeszłym roku oczarował najwięcej ludzkich zmysłów i najmocniej chwycił za serca. Do konkursu został zgłoszony przez wspaniałych ludzi – Agnieszkę Aleksiejczuk i Tomka Niechodę – tree hunterów, którzy od wielu lat, z urzekającą czułością prezentują nam monumentalne Puszczańskie Olbrzymy rosnące na terenie Białowieży.

Aby zgłosować na Strażnika Puszczy należy wejść na stronę https://www.treeoftheyear.org/Stromy/Oak-Dunin i wybrać “Dunina” oraz drugie drzewo (najlepiej to, które ma najmniej głosów), podając swój adres e-mail, zaznaczając opcję “nie jestem robotem”, a także wyrazić zgodę na akceptację zasad konkursu. Następnie zaloguj się na podany adres mail i potwierdź głos w linku, który Ci przyszedł. Jeżeli go nie otrzymałeś, sprawdź również folder SPAM, ponieważ czasami do niego trafia link. Poproś o oddanie głosu na “Dunina” najbliższych, znajomych i przyjaciół.

“Dunin” brzmi twardo i mocno, jak dudnienie kopyt stada żubrów, które rozpędzone przez puszczańskie knieje, mokradła, bory i zarośla, podążają za swoim przeznaczeniem. Wówczas, ziemia praboru rozbrzmiewa basem, a jego echo niesie się kilometrami w leśną głębię. Strażnik od kilkuset lat stoi na drodze Przybudki – Podborowisko. W błyszczące gwiazdami bezchmurne i bezwietrzne noce, słyszy docierającą z Puszczy pierwotną dzikość, w której kiedyś zanurzał swoje korzenie.

Teraz wiedzie żywot jako dębowy pustelnik i barwi romantyczny krajobraz bezkresu łąk, pól i lasów, z którego w mgliste poranki, wypływają niezliczone tajemnice Puszczy Białowieskiej. Osiadają one kropelkami wody na powyginanych konarach “Dunina” i spadają do ziemi, przenikając od korzeni do serca dębu, nieznanymi człowiekowi impulsami.     

Dąb “Dunin” rośnie na skraju Puszczy Białowieskiej, jednego z najbardziej znanych lasów niżowych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Od wieków otaczany jest szczególnym szacunkiem i podziwem przez miejscową ludność, ale także rzesze turystów odwiedzających ten region Polski, nazywany często Europejską Krainą Żubra. Jest inspiracją dla wielu artystów. Zachwyca o każdej porze roku – w okresie pełnej wegetacji, ale także wtedy, gdy prezentuje swoje bezlistne, tajemniczo powyginane konary.

Dziękuję Autorom zdjęć “Dunina” (wszystkie fotografie są podpisane imieniem i nazwiskiem Autora), za możliwość ich załączenia do tego wpisu. Pierwszy dzień konkursu ukazuje nam dynamiczną rywalizację z innymi drzewami, dlatego jeszcze raz bardzo proszę o oddanie głosu na puszczańskiego Strażnika: https://www.treeoftheyear.org/Stromy/Oak-Dunin

Źródło: Klub Gaja ( https://www.klubgaja.pl/news/1315 )

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.