facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 02 maj, 2016
- brak komentarzy
Ruszyła wielka inwentaryzacja w Puszczy Białowieskiej .

CIMG7869

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Lasy Państwowe rozpoczęły prace mające na celu zebranie informacji na temat stanu środowiska przyrodniczo-kulturowego w Puszczy Białowieskiej, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu ochrony biernej oraz gospodarki leśnej na różnorodność biologiczną białowieskich lasów.

O skali i znaczeniu inwentaryzacji mówił na szkoleniu dla grupy inwentaryzatorów Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny LP.  – Po zakończeniu inwentaryzacji i opracowaniu wyników uzyskamy odpowiedź na fundamentalne pytanie: czy gospodarka leśna jest czynnikiem kształtującym i poprawiającym naturalność biologiczną krajobrazu, czy – jak niektórzy twierdzą – szkodzi tej różnorodności. Jesteśmy przekonani, że ta gospodarka nie jest szkodliwa, choćby z tego względu, że  jest prowadzona tu od 200 lat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Raport z inwentaryzacji, jak dodał dyrektor generalny LP, zostanie przedstawiony ministrowi środowiska i publiczności, w tym organizacjom pozarządowym. – Chcemy, by rozpoczęła się dyskusja na materiale rzeczywistym, a nie w oparciu o hipotezy czy obiegowe stwierdzenia typu „leśnicy oszaleli i chcą wyciąć drzewa w Puszczy Białowieskiej”.

Według dyrektora inwentaryzacja elementów krajobrazu leśnego jest niezwykłym wyzwaniem. – Nie ma w historii  drugiego takiego przykładu, by leśnicy kierując się dążeniem do prawdy, zdecydowali się na tak wielkie działanie.

Inwentaryzacja będzie się składać z pięciu podstawowych modułów:

 • inwentaryzacja na powierzchniach kołowych w ramach, której zrealizowane zostaną: badania fitosocjologiczne, pomiar drzewostanu, określenie zawartości węgla w glebie oraz badania populacji biegaczowatych będących wskaźnikiem jakości środowiska)
 • inwentaryzacja ornitologiczna gatunków szczególnie cennych w skali Unii Europejskiej,
 • inwentaryzacja entomologiczna, w tym szczególnie ważnych, chronionych owadów saproksylicznych – zgniotka cynobrowego, pachnicy dębowej, ponurka Schneidera i kozioroga dębosza.
 • inwentaryzacja herpetologiczna,
 • inwentaryzacja dziedzictwa kulturowego (archeologiczna).

CIMG8064

Badania obejmą zasięgiem całą Puszczę Białowieską, wyznaczono 1440 powierzchni badawczych, które są zlokalizowane w lasach gospodarczych, rezerwatach przyrody oraz w Białowieskim Parku Narodowym.

Obecnie w Puszczy pracuje już kilkudziesięciu inwentaryzatorów. Są to leśnicy oraz naukowcy z Instytutu Badawczego Leśnictwa i innych jednostek naukowych.
Prace potrwają do końca roku. Badania będą powtarzane cyklicznie, nie rzadziej niż co pięć lat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

– Cała inwentaryzacja prowadzona będzie z wielką starannością, metodami jak najmniej naruszającymi środowisko. Na przykład przy badaniu owadów odsłaniana kora jest odkładana na miejsce, a wszystkie larwy są umieszczane z powrotem pod korą –  powiedział prof. Jacek Hilszczański, odpowiadający w imieniu IBL za część przyrodniczą prac inwentaryzacyjnych.

Ze strony Lasów Państwowych koordynatorem inwentaryzacji jest Jan Tabor z Wydziału Ochrony Przyrody DGLP. Doceniając wagę tej operacji zjechali się z Polski najlepsi fachowcy z Lasów Państwowych: specjaliści od pomiaru drzewostanów, fitosocjolodzy – pracownicy, mający, wieloletnie doświadczenie w urządzaniu lasu i udział w wielu inwentaryzacjach przyrodniczych za sobą –  powiedział.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dodał też, że dzięki ich pracy możliwa będzie ocena, jaki jest rzeczywisty stan przyrody w Puszczy Białowieskiej oraz jaki jest wpływ gradacji kornika drukarza na ekosystemy leśne tego terenu.

– Jednym z głównym celów jest porównanie różnorodności biologicznej w lasach gospodarczych i lasach poddanych długotrwałej ochronie biernej – powiedział Jan Tabor. – Mam nadzieję, że wyjaśnienie tych istotnych kwestii znacząco ograniczy istniejący obecnie konflikt dwóch przeciwstawnych sposobów użytkowania zasobów przyrodniczych w Puszczy. Z jednej strony mamy ochronę bierną, która nakazuje zaprzestania jakiejkolwiek aktywności, z drugiej zrównoważoną gospodarkę leśną, która poprzez mądre gospodarowanie lasami dostarcza pewnych korzyści, ale pozwala również zachować bogactwo przyrodnicze lasów.

Źródło: www.lasy.gov.pl

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.