facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 13 kwi, 2016
- 2 komentarze
Sekretne Życie Drzew. Premiera wyjątkowego filmu już 24 kwietnia.

CIMG1054

Już 24 kwietnia w niedzielę o godz. 10:55 w TVP 2 odbędzie się premiera wyjątkowego filmu autorstwa Artura i Saturniny Homan pod tytułem “Sekretne Życie Drzew”. Film będzie odkrywał przed widzem nieznany i tajemniczy świat starych drzew oraz zwierząt dzięki nim żyjących.

CIMG4236

Poznamy szereg zależności łączących różne gatunki zwierząt związanych z alejami, zadrzewieniami śródpolnymi oraz z wiekowymi drzewami w lasach. Zostanie przedstawiona ogromna różnorodność biologiczna towarzysząca tym ekosystemom, począwszy od grzybów, poprzez owady tak rzadkie jak pachnica dębowa, kozioróg dębosz, jelonek rogacz, po ptaki i ssaki. Wszystkie te zwierzęta korzystają z ochrony i pożywienia, które zapewniają im te wspaniałe drzewa. Dla ilustracji przekazywanych treści wykorzystane zostaną przede wszystkim dęby – najbardziej długowieczne drzewa, najbogatsze w związane z nimi gatunki.

CIMG7099CIMG5439

Film został zrealizowany na obszarach objętych programem Natura 2000, przede wszystkim w Dolinie Baryczy. Część ujęć była realizowana w innych miejscach występowania poszczególnych gatunków lub ekosystemów, takich jak: Dąbrowy Krotoszyńskie, Grądy Odrzańskie, Rogalińska Dolina Warty, Puszcza Białowieska. Film pokaże piękno i unikalność tych obszarów. Zdjęcia do filmu będą kręcono o różnych porach roku, tak by pokazać zróżnicowanie drzew, ich wzrost oraz mieszkańców drzew w różnych fazach rozwojowych. Film był realizowany przez ponad dwa lata.
CIMG7265
Artura i Saturnina Homan Artur i Saturnina od wielu lat wspólnie zajmują się zawodowo fotografią i filmem przyrodniczym. Oprócz tematów przyrodniczych fotografują i filmują również ludzi (tradycyjne zawody, rolnictwo, rybactwo) oraz zabytki.

CIMG7278

Efektem ich fotograficznej pracy są liczne wystawy oraz publikacje w wielu czasopismach.
Od roku 2002 do 2005 współpracowali z “National Geographic Poland”. Współpraca ta zaowocowała publikacją wielu zdjęć zarówno w magazynie jak i albumach oraz udziałem w wystawach National Geographic.

Saturnina ukończyła Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
Artur ukończył Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Wydział Operatorski I Realizacji Telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej I Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (PWSFTviT).

Szykuje się zatem prawdziwa, przyrodniczo-edukacyjna uczta! ;))  

Źródło:
1) Drogi Dla Natury

2) www.homan.pl

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • Tomek Nawrot //14 kwi 2016

  Zapisałem w kalendarzu 🙂

  • Paweł Lenart //16 kwi 2016

   😉