facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 29 mar, 2020
- 3 komentarze
Solidne ochłodzenie z mroźnymi nocami i przeważnie bardzo małymi sumami opadów. Większe ocieplenie pod koniec tygodnia. Prognoza pogody i optycznie w niebo 30.03.2020r. – 05.04.2020r.

Solidne ochłodzenie z mroźnymi nocami i przeważnie bardzo małymi sumami opadów. Większe ocieplenie pod koniec tygodnia.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 30.03.2020r. – 05.04.2020r.

W tym tygodniu mieliśmy solidny podmuch arktycznego powietrza z północy, które przyniosło nam mnóstwo słonecznych chwil, ale też bardzo zimne poranki, miejscami nawet z dwu-cyfrowym mrozem. Od czwartku wyraźnie zaczęło się ocieplać, a kulminacja ocieplenia nastąpiła w sobotę.

Obecnie z północy wędruje kolejna porcja lodowatego powietrza, która wlała się już do większej części kraju. Pojawiły się też opady deszczu i śniegu, ale nie wszędzie. Ich sumy są jednak mizerne. Niestety, coraz więcej prognoz skłania się ku suchemu obliczu miesiąca kwietnia, a sytuacja hydrologiczna w kraju jest już niepokojąca.

W nadchodzącym tygodniu ponownie czekają nas bardzo zimne poranki, miejscami z solidnym mrozem jak na przełom marca/kwietnia i w wersji bardzo suchej. Opadów prognozuje się mało, a ich sumy będą przeważnie symboliczne, żeby nie napisać śmieszne.

Ludowe porzekadła mówią: “w marcu jak w garncu” oraz “kwiecień plecień, bo poprzeplata trochę zimy, trochę lata”. Obecna pogoda nie jest niczym nadzwyczajnym w naszej strefie klimatycznej. Jednak wyjątkowo ciepła zima spowodowała, że raczej mało kto oczekuje “odgrażania” się zimy o tej porze roku, tym bardziej, że wystartowała wegetacja i pewne straty w ogrodnictwie i sadownictwie są już raczej nieuniknione.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 30 marca 2020

Na początku nowego tygodnia będą takie regiony, gdzie zima mocno zaakcentuje swoje marcowo-garncowe oblicze w postaci śniegu i mrozu. Na północy i zachodzie temperatura spadnie do -5/-4 stopni C i tylko nad morzem będzie około 0 stopni C lub ciut powyżej. Jednak dzięki silniejszej operacji słonecznej przy błękicie nieba, w ciągu dnia zrobi się cieplej, ale i tak będzie zimno jak na koniec marca.

W północnych, zachodnich i centralnych regionach Polski napływ powietrza arktycznego doprowadzi do zwiększenia się pionowego gradientu temperatury, czego skutkiem będą krótkie, ale intensywniejsze opady śniegu. Słonecznie i sucho przez cały dzień będzie na wschodzie oraz w Małopolsce.

Na termometrach odnotuje się od 3-4 stopni C na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, Górnym Śląsku i w Małopolsce, a także nad samym morzem do 5-7 stopni C na zachodzie i Kujawach. Wiatr chwilami umiarkowany, północny i północno-zachodni.

Wtorek, 31 marca 2020

W ostatnim dniu marca na wschodzie, południu oraz w centrum poranek będzie mroźny, w przedziale od -6 do -4 stopni C, na zachodzie i Pomorzu około 0 stopni C lub nieco powyżej, ale za to mogą wystąpić słabe i przelotne opady śniegu.

W ciągu dnia, poza północno-zachodnimi krańcami naszego kraju rozwinie się sporo chmur kłębiastych, z których możliwe są przelotnie opady śniegu i krupy śnieżnej, ale można też liczyć na dłuższe chwile ze słoneczną pogodą. We wtorek najchłodniej będzie na Pomorzu – w przedziale 3-4 stopni C, nad resztą kraju 5-6 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-wschodni, jedynie na wybrzeżu północno-zachodni.

Środa, 1 kwietnia 2020

Kwiecień rozpocznie się zdecydowanym zimnem, czyli zimowym “pletniem”. Nad ranem na południu kraju, przy pogodnym niebie temperatura spadnie do -7/-5 stopni C, a w rejonach podgórskich nawet do -10 stopni C. Nad resztą Polski mróz będzie nieco mniejszy, wzdłuż wybrzeża w przedziale -1/0 stopni C. W ciągu dnia na północne dzielnice naszego kraju zacznie oddziaływać front atmosferyczny związany z niżem znad północno-zachodniej Rosji. 

Dlatego na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu wzrośnie zachmurzenie i wystąpią przelotne opady śniegu z deszczem oraz samego deszczu. Nad resztą kraju utrzyma się pogoda z dużą ilością Słońca, zwłaszcza na południu i w centrum. Dzięki operacji słonecznej w tych regionach, na termometrach w najcieplejszym momencie dnia będzie w przedziale 5-8 stopni C. Wiatr na południu słaby, nad resztą kraju umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

Czwartek, 2 kwietnia 2020

W czwartek o poranku ponownie będzie mroźno i ponownie najzimniej w regionach podgórskich, do -6 stopni C, w pozostałej części województw południowych prognozuje się od -4 do -2 stopni C. Jednak na zdecydowanym obszarze Polski będzie już bez mrozu, ponieważ swój wpływ zaznaczy ciepły front atmosferyczny od głębokiego niżu znad Morza Norweskiego.

Na Pomorzu, Kujawach, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu w dzień będzie pochmurno z opadami deszczu i mżawki, na północnym wschodzie początkowo deszczu ze śniegiem. Pod chmurami odnotuje się maksymalnie w przedziale 5-7 stopni C. Nad resztą Polski zdecydowana przewaga słonecznej pogody, a temperatury wyższe, w przedziale 9-11 stopni C. Szczególnie dużo Słońca prognozuje się na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr na południu słaby, nad resztą kraju umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.

Piątek, 3 kwietnia 2020

W piątek przelotne opady deszczu ponownie mogą wystąpić w północnych regionach Polski, a im dalej na południe, tym pogodniej i sucho. Temperatury wyniosą od 7-8 C stopni na Pomorzu i Warmii, 9-11 stopni C w głębi kraju do 13-14 stopni C na południowym wschodzie. Wiatr silniejszy z zachodu, największe porywy wystąpią na wybrzeżu.

Weekend, 4-5 kwietnia 2020

Pod koniec tygodnia widać w prognozach pogody dużą zmianę. Nad Europą Wschodnią i Środkową oraz Południową zacznie tworzyć się potężny wyż, który spowoduje blokadę dla niżów idących od strony Atlantyku. Doprowadzi to do zmiany kierunku przepływu powietrza, niemniej w sobotę nad ranem mogą wystąpić jeszcze lokalne przymrozki. Natomiast w dzień prognozuje się od 8-9 stopni C na północy do 12-14 stopni C na południu.

Za to w niedzielę na przeważającym obszarze kraju ma być mnóstwo Słońca przy temperaturach w przedziale 16-18 stopni C. Jeżeli sprawdzą się jeszcze dalsze prognozy pogody, to przed Świętami, w niektórych regionach kraju zobaczymy nawet 23-25 stopni C, czyli tym razem kwiecień poprzeplata nam trochę lata.

OPTYCZNIE W NIEBO 30.03.2020r. – 05.04.2020r.

31.03.2020r. – godz. 20:32 – koniunkcja Mars i Saturn w odległości – 0°54`;

01.04.2020r. – godz. 12:21 – faza Księżyca – pierwsza kwadra.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • wojek //29 mar 2020

  WitajcieTowarzyszu:)
  Coś faktycznie kapryśna ta aura. Mało, że zimno jak cholera to jeszcze sucho. Trzeba pogonić tego lenia Szuwarka bo będzie bieda.
  Darz Grzyb Towarzyszu:)

  • Paweł Lenart //05 kwi 2020

   Szuwarek ponownie zaczął kompletnie nawalać w robocie. Może go wymienimy na Serpentynka? 😉

 • wojek //07 kwi 2020

  Witajcie Towarzyszu:)
  Na Serpentynka powiadacie? Może to być jeśli podpiszecie rekomendację dla Serpentynka do Towarzysza Pierwszego Sekretarza:) Tylko czy ten gagatek nie pomyli wody z czymś zupełnie innym choć nazwa niby podoba:) i czy w sezonie nie zagrzęźnie nam np. w piwniczkach u Reinbachów:)
  Pozdrawiam serdecznie