facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 20 lis, 2022
- brak komentarzy
Stopniowe ocieplenie od zachodu i przewaga dosyć zmiennej pogody, weekend pogodny. Prognoza pogody i optycznie w niebo 21.11.2022r. – 27.11.2022r.

Stopniowe ocieplenie od zachodu i przewaga dosyć zmiennej pogody, weekend pogody.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 21.11.2022r. – 27.11.2022r.

Przegląd mijającego tygodnia w pogodzie rozpoczynam od ochłodzenia, które okazało się głębsze, niż wskazywały to modele, na podstawie których napisałem tygodniową prognozę pogody. Wystąpiły też opady śniegu, miejscami obfite, ale na stosunkowo ograniczonej powierzchni, objęły głównie tereny górskie i nadmorskie.

(1) TEMPERATURY MAKSYMALNE

Koniec poprzedniego i początek tego tygodnia minęły w części kraju pod osłoną mgieł i niskiego podinwersyjnego zachmurzenia. Jednak na południu i południowym-zachodzie notowano enklawy pogodnego nieba, co było widoczne na wartościach wskazywanych przez termometry.

We wtorek uwidoczniła się na mapach wyraźna różnica w temperaturach między północą i południem, które było wolne od mgieł i niskich podinwersyjnych chmur warstwowych. W środę i czwartek przez Polskę przechodził z północy na południe chłodny front atmosferyczny, który przyniósł opady deszczu, na południu nawet o średnim natężeniu. Za frontem zaczęły napływać arktyczne morskie masy powietrza od skandynawskiego wyżu.

Zimne arktyczne powietrze napłynęło do Polski. Dzięki zachmurzeniu spadki temperatury nie były jeszcze tak znaczne, ale w Toruniu przy gruncie temperatura już spadła do -8 stopni C. Na południu jeszcze oddziaływał front atmosferyczny. Na północy natomiast wystąpił efekt jeziora, cieplejsze powietrze z parującego Bałtyku w zetknięciu z zimną masą nad lądem powoduje lokalnie obfite opady śniegu.

Sobota okazał się już bardzo zimna, podobnie jak niedziela. W większości kraju, nawet w ciągu dnia panowały ujemne temperatury.

(2) TEMPERATURY MINIMALNE

Noce i poranki na początku tygodnia były jeszcze stosunkowo ciepłe. Tylko na południu i południowym zachodzie, a w środkowej części tygodnia na północnym-wschodzie odnotowano ujemne wartości na termometrach.

Po wymianie mas powietrza, przy nocnych rozpogodzeniach chwycił mróz. Ten weekend definitywnie zakończył tegoroczny jesienny sezon grzybowy.

W Poznaniu są jeszcze liście na niektórych wierzbach i klonach, a tu region nawiedził największy mróz w kraju, jak z pełni zimy. W czasie pogodnej nocy z piątku na sobotę temperatura spadła do -9°C, przy gruncie nawet do -12°C. W większości kraju panuje całodobowy mróz, wczoraj już występował na wschodzie.

Kolejna zimowa noc. Szczecinek był zimniejszy niż górskie szczyty. Podobna temperatura wystąpiła w Jakuszycach. W Suwałkach przy gruncie było -17°C. Termiczne wartości typowe dla zimy wystąpiły wczoraj wszędzie prócz Świnoujścia. Takie warunki jakie panują obecnie nie są typowe dla połowy listopada. Panują znaczne anomalie ujemne, w Białymstoku było w sobotę chłodniej o 9 stopni niż średnio o tej porze.

 Źródło i mapy: METEOPROGNOZA.PL, IMGW, METEOMODEL

(3) GRUBOŚĆ POKRYWY ŚNIEŻNEJ 20.11.2022 r.

Opady śniegu otoczyły Polskę, jednak na przeważającym obszarze kraju nie wystąpiły lub były za słabe, aby utworzyć pokrywę śnieżną.

(4) OPADY

Zanim nadciągnął front atmosferyczny z opadami, padało bardzo mało lub wcale. Notowano głównie mżawkę z zachmurzenia podinwersyjnego.

Dopiero w drugiej części tygodnia pojawiły się większe opady deszczu, przede wszystkim w południowej połowie kraju. Z uwagi na systematyczny spadek temperatury, miejscami opady deszczu zaczęły przechodzić w odpady deszczu ze śniegiem i śniegu.

Później padał już sam śnieg, przede wszystkim w górach i na północy, gdzie od Bałtyku wystąpił efekt jeziora. Jednak na przeważającym obszarze kraju opadów nie odnotowano.

W perspektywie nadchodzącego tygodnia widać trochę opadów, zwłaszcza w jego środkowej części. Później mają powrócić suche wyże.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 21 listopada 2022

Na początku nowego tygodnia rozkład ciśnienia w Europie pozostanie będzie większych zmian. Wciąż od Skandynawii po Rosję będzie rozciągał się układ wysokiego ciśnienia, natomiast obszar od Morza Czarnego i Bałkanów, kraje Europy Środkowej, Zachodniej po Wyspy Brytyjskie i Północny Atlantyk będzie zdominowany przez układy niskiego ciśnienia z frontami atmosferycznymi. W poniedziałkowy dzień przez Polskę z południowego-zachodu na północny-wschód będzie przemieszczać się mało aktywny front atmosferyczny. Północna część kraju pozostanie pod wpływem zimnego powietrza, za to południowa połowie znajdzie się już w znacznie cieplejszym powietrzu polarnomorskim.

W województwach wschodnich – od Podlasia oraz na Warmii i Mazurach po Podkarpacie – będzie przeważać słoneczna aura bez opadów, z zachmurzeniem małym i umiarkowanym, jedynie na północnym wschodzie może być ono większe. Początkowo więcej chwil ze Słońcem prognozuje się również na Kujawach i w centrum, a po południu na Dolnym Śląsku. Słabe opady deszczu mogą wystąpić w regionach południowo-zachodnich oraz na południu Wielkopolski, a niewielkie przelotne opady śniegu w ciągu dnia, na północy woj. wielkopolskiego, Kujawach, północnym zachodzie Mazowsza i Pomorzu Gdańskim.

Na termometrach odnotuje się od -2/-1 stopni C na Pojezierzu Pomorskim, północy Wielkopolski, Kujawach, Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy i wschodzie Mazowsza, ok. 0-1 stopnia C wskażą termometry na wybrzeżu, w środkowej części Wielkopolski i Mazowsza, 2-3 stopnie C w centrum, Górach Świętokrzyskich, na Lubelszczyźnie i południu woj. wielkopolskiego, 4 stopnie C na Podkarpaciu, do 5-7 stopni C na Śląsku i w Małopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-wschodni, tylko na zachodzie zmienny.

Wtorek, 22 listopada 2022

We wtorek na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu powinno być pogodnie i sucho. Na pozostałym obszarze kraju również nie powinno zabraknąć słonecznych chwil, ale od zachodu zacznie przybywać chmur piętra wysokiego i średniego, natomiast pod koniec dnia na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i południu woj. lubuskiego, a wieczorem w Wielkopolsce, centrum, na Górnym Śląsku i w Małopolsce pojawią się opady deszczu. Wiatr na Podlasiu słaby, poza tym umiarkowany, chwilami silniejszy, w regionach podgórskich również dość silny i porywisty, w porywach do 55-70 km/godz. Niewykluczone, że pojawi się tam wiatr halny. Będzie wiało z południowego-wschodu i wschodu, na krańcach południowych również z południa.

Wtorkowy poranek będzie mroźny, przede wszystkim w północnej części Polski, gdzie temperatura może spaść do -6/-8 stopni C, lokalnie odnotuje się około -10 stopni C. W ciągu słupki rtęci wskażą od -2/-1 stopnia C na Podlasiu, około 0-1 stopni C na Pojezierzu Pomorskim, w rejonie Zatoki Gdańskiej, na Kujawach oraz Warmii i Mazurach, 4-5 stopni C będzie na wybrzeżu, Ziemi Lubuskiej, w centrum, na południu Mazowsza i Lubelszczyźnie do 6-8 stopni C w Wielkopolsce, na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Środa, 23 listopada 2022

W środę nad Polską znajdzie się front atmosferyczny, który przyniesie duże zachmurzenie i opady. Na Podlasiu, Warmii i Mazurach oraz Pomorzu Gdańskim wystąpią opady marznącego deszczu, powodującego gołoledź. Natomiast na Mazowszu, Kujawach, w centrum, na Górnym Śląsku i w Małopolsce, a w dalszej części dnia również na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie będzie padał deszcz. Na zachodzie i Pomorzu po przejściu frontu zacznie się przejaśniać i pojawią się większe rozpogodzenia.

Na termometrach odnotuje się od -1/0 stopni C na Podlasiu i Mazurach, 1-3 stopnie C będzie na Pomorzu, Warmii, północy i wschodzie Mazowsza, 4-6 stopni C w dzielnicach Polski środkowej, na Górnym Śląsku i w Górach Świętokrzyskich, 7-8 stopni C prognozuje się na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, południu Wielkopolski oraz w Małopolsce, a najcieplej do 9-10 stopni C na południowym wschodzie Polski. Wiatr słaby i umiarkowany, jedynie na wschodzie, w Małopolsce oraz na Warmii i Mazurach pozostanie silniejszy, przeważnie będzie wiał z południa i południowego-zachodu.

Czwartek, 24 listopada 2022

W czwartek nasz kraj zacznie dostawać się pod wpływ kolejnego, głębokiego niżu, którego centrum ulokuje się nad wschodnim Atlantykiem oraz w okolicach Wysp Brytyjskich. W związku z tym przeważać będzie cieplejsza i dość zmienna pogoda, gdyż słoneczne chwile będą przeplatać się ze wzrostem zachmurzenia i opadami deszczu. Na termometrach odnotuje się od 2-3 stopni C na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, 4-6 stopni C będzie na przeważającym obszarze kraju, najcieplej do 7-9 stopni C na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej oraz zachodzie Wielkopolski. Wiatr południowo-zachodni i zachodni, przeważnie słaby, chwilami umiarkowany.

Piątek, 25 listopada 2022

Piątkowy poranek na terenie wielu regionów kraju będzie zimny, gdyż temperatura obniży się do poziomu 0 stopni C, a przy gruncie wystąpią przymrozki. W dzień odnotuje się od 4-5 stopni C na północnym wschodzie i 6-8 stopni C na Pomorzu, Kujawach, północy Wielkopolski, Mazowszu, w centrum, na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu do 9-11 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Śląsku i w Małopolsce. Pod koniec dnia słabe i przelotne opady deszczu mogą pojawić się w regionach zachodnich i na Pomorzu. W tych regionach zachmurzenie będzie wzrastać od godzin popołudniowych. Na pozostałym obszarze Polski powinno być pogodnie i sucho.

Weekend, 26-27 listopada 2022

Przyszły weekend zapowiada się znacznie cieplej od mijającego. W ciągu dnia na terenie całego kraju odnotuje się dodatnie wartości na termometrach. Przeważnie będzie od 3-4 stopni C w północnej połowie Polski do 6-7 stopni C w południowej, jedynie noce i poranki mogą przynieść przymrozki, zwłaszcza podczas przejaśnień i rozpogodzeń. Polska dostanie się pod wpływ wyżu, który powinien zapewnić przewagę słonecznej pogody. Modele wskazują, że pod koniec listopada czeka nas ochłodzenie, ale przy utrzymującej się wyżowej dominacji, w związku z czym ochłodzenie będzie “na sucho”.

OPTYCZNIE W NIEBO 21.11.2022r. – 27.11.2022r.

21.11.2022r. – godz. 23:55 – koniunkcja Merkury i Wenus w odległości – 1°18`;

23.11.2022r. – godz. 23:57 – faza Księżyca – nów;

24.11.2022r. – godz. 14:26 – koniunkcja Księżyc i Wenus w odległości – 2°16`;

24.11.2022r. – godz. 15:49 – koniunkcja Księżyc i Merkury w odległości – 0°55`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.