facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 16 wrz, 2020
- brak komentarzy
Temperatura, opady i usłonecznienie w sierpniu 2020 roku.

Temperatura, opady i usłonecznienie w sierpniu 2020 roku.

W ostatnich latach sierpnie charakteryzowały się dużym ciepłem (anomaliami dodatnimi) i sporym niedoborem opadów. Tegoroczny sierpień zapisał się podobnie, jeżeli chodzi o ciepło, ale już zupełnie inaczej pod względem opadów, dzięki którym nie zrobiło się bardzo sucho, chociaż z racji wysokich temperatur, parowanie było silne i wierzchnie warstwy gleby, stosunkowo szybko traciły wilgoć. Na pewno (i na szczęście) nie był to miesiąc ustanawiania jakichś nowych rekordów pogodowych.

TEMPERATURY

Sierpień 2020 roku okazał się bardzo ciepłym miesiącem z anomalią temperatury przekraczającą 2 stopnie C. Najcieplej było na zachodzie i południu, choć tu wyższe temperatury występowały w drugiej połowie miesiąca. Jedynie na początku miesiąca panowały niższe temperatury, ale były związane z quasi-stacjonarnym pofalowanym frontem, który doprowadził do obfitych opadów.

Warto też wspomnieć, że wprawdzie sierpniowe noce były ciepłe, ale miejscami na Pomorzu zdarzały się spadki poniżej 5 stopni C. Za to nie odnotowano rekordowych upałów. Wśród stacji synoptycznych jedynie Słubice przekroczyły w tym roku granicę 35 stopni C.

Oprócz początku sierpnia większość miesiąca charakteryzowały temperatury wyższe od średniej wieloletniej. Największe dodatnie odchylenie od normy wystąpiło na zachodzie i południu kraju. Jednak wszędzie było ono dość znaczne. Patrząc na sierpień 2019 roku to tegoroczny był do niego podobny, jeśli chodzi o temperatury.

OPADY

Jeżeli chodzi o opady to był to wreszcie miesiąc wilgotny. W poprzednich kilku latach sierpnie były zazwyczaj suche lub bardzo suche. Stosunkowo duże normy sum opadów wyrobiła sama końcówka miesiąca, w związku z czym, możemy mówić o jednym z bardziej wilgotnych sierpni w tym wieku.

Miesiąc był wilgotny i zdarzały się ulewy trwające godzinami, co trochę się odbija na niedoszacowaniach na mapie. Jednak widać, że nie było bardzo suchych obszarów. Najmniej padało na Pomorzu Gdańskim (choć i tam miejscami mocno padało, ostatniej doby sierpnia w Starogardzie Gdańskim zmierzono 44 mm deszczu), znacznie więcej, ponad 100 mm na południu, Mazowszu i południu Wielkopolski.

Niższe sumy opadów niż wynosi przyjęty okres referencyjny 1981-2010 zanotowano też w południowo-wschodniej części kraju, ale i tak można stwierdzić, że sierpień 2020 był dobry pod względem hydrologicznym, mając na uwadze bardzo suche sierpnie w poprzednich latach.

USŁONECZNIENIE

Pomimo, że opady w sierpniu występowały częściej niż zazwyczaj, co wiąże się z większym zachmurzeniem, usłonecznienie na przeważającym obszarze kraju było powyżej normy, tylko w wąskim pasie na zachodzie kraju oraz na Suwalszczyźnie i częściowo w północno-wschodniej oraz centralnej części kraju oscylowało wokół normy.

Najwięcej dodatkowych godzin ze Słońcem odnotowano na południu kraju i w pasie w nadbrzeża, około 70 godzin. Im bliżej centrum kraju, tym dodatkowych chwil ze Słońcem, ponad przyjęty okres referencyjny było mniej, w przedziale 30-50 godzin.

Pod koniec sierpnia mocno się ochłodziło i zaczęło obficie padać. Wydawało się, że lato na ten rok zdecydowanie już odpuszcza, a tymczasem, przed połową września zrobiło się gorąco, a miejscami wręcz upalnie i sucho.

Po nadchodzącym ochłodzeniu, przyszły tydzień ponownie ma być bardzo ciepły i suchy. Jeżeli ciepła pogoda przeciągnie się do końca września to zapisze się on jako jeden z najcieplejszych w ostatnich latach.

Źródło i mapy: METEOPROGNOZA.PL, IMGW, https://klimat.imgw.pl/

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.