facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 24 kwi, 2022
- brak komentarzy
Zimny i wilgotny początek tygodnia, następnie wyż przyniesie pogodną, ale chłodną aurę. Poranki zimne, lokalnie z przymrozkami. Prognoza pogody i optycznie w niebo 25.04.2022r. – 01.05.2022r.

Zimny i wilgotny początek tygodnia, następnie wyż przyniesie pogodną, ale chłodną aurę. Poranki zimne, lokalnie z przymrozkami.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 25.04.2022r. – 01.05.2022r.

Mijający tydzień zapisuje się dość wyraźnym i nietypowym podziałem termicznym kraju, ponieważ cieplej i pogodniej było na północy kraju, a chłodniej na cieplejszym zazwyczaj zachodzie i południu. Chłodno było również na wschodzie Polski. Więcej o temperaturach będzie nieco niżej. Najpierw opady. Na kilku portalach pogodowych znalazłem informację o tym, że Polska była pod wpływem wilgotnego niżu przynoszącego obfite opady.

Owszem, pogodę w Polsce kształtował układ niskiego ciśnienia, ale nie wszędzie przyniósł on obfite opady, a tak naprawdę, to jego obecność na większym terytorium kraju, objawiała się wyłącznie dużym lub całkowitym zachmurzeniem, a nie solidnymi opadami, których wciąż mamy spory niedobór. Stosunkowo najwięcej deszczu spadło w północno-wschodniej ćwiartce kraju i częściowo na środkowym zachodzie.

Pozostałe regiony zostały “skropione”, a sumy opadów były mizerne. Sytuacja hydrologiczna w kraju po skrajnie suchym marcu, braku solidnej pokrywy śnieżnej w zimie na terenach nizinnych i deficycie opadów ciągnącym się od jesieni zeszłego roku, poza nielicznymi wyjątkami, nadal jest kiepska.

Większe opady wkroczyły kilka godzin temu nad dzielnice południowe i powoli przemieszczają się na północ. Lokalnie są obfite, istnieje też możliwość wystąpienia burz. Opady będą notowane jeszcze jutro, później rozbuduje się wyż i opady zanikną. Należy mieć na uwadze, że deszcz nie spadnie w całym kraju. Im dalej na północ, tym opady będą mniejsze lub w ogóle nie wystąpią.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/index.php/

ANOMALIA TEMPERATURY POWIETRZA 2022 04 (DO 2022-04-20)

Źródło danych: IMGW-PIB; autor mapy: https://meteomodel.plh

Tymczasem kwiecień – jak na razie – zapisuje się poniżej termicznej normy względem okresu referencyjnego 1991-2020 i wszystko wskazuje na to, że sytuacja do końca miesiąca nie ulegnie zmianie, ponieważ w prognozach pogody widać kolejne ochłodzenie. A więc po zeszłorocznym, zimnym kwietniu, mamy drugi zimny kwiecień.

Na początku mijającego tygodnia najcieplej było na zachodzie i północnym-zachodzie kraju. Jak podali gospodarze Meteoprognozy.pl: “Północną część Polski sięgnął zokludowany front niżu, który wilgoć zaciąga znad Morza Czarnego. Strefa deszczu już od nocy nasuwa się z północy na południe. Pod deszczowymi chmurami było wyraźnie cieplej niż na południu. Opady o charakterze ciągłym przyniosły lokalnie spore sumy – w Ostrołęce nawet 25 mm. Niedługo zacznie padać we Wrocławiu. Centrum i południe kraju zostanie bez opadów.”

“Od paru dni cieplej jest na północy, za dnia i w nocy. Popadało trochę od Suwalszczyzny po Dolny Śląsk. Dziś na zokludowanym froncie opady powoli już zanikają, choć strefa wilgoci wciąż obraca się wokół niżu na wschód od naszej granicy, co spowoduje nawracające słabe opady na wschodzie i w centrum Polski. Podobnie jak wczoraj, bezchmurne niebo głównie na Wybrzeżu.”

“Dzisiaj wreszcie więcej słońca i nieco wyższe temperatury dające szanse na dzień w termicznej normie, a do tego trzeba ok. 16 stopni na zachodzie i południu. Jeszcze w nocy zdarzył się miejscami przymrozek. Nie wszędzie jednak pada. Na froncie na południu jeszcze pada. Ciągnie się on ku północy, a po południu centrum niżu znajdzie się nad Podlasiem, co uwidacznia nawet zakrzywiona wokół niego strefa opadów. W woj. podlaskim w czasie burz możliwe są opady gradu.”

Źródło i mapy temperatur maksymalnych: METEOPROGNOZA.PL

Przed nami ostatni tydzień kwietnia, który rozpocznie się ochłodzeniem. Z każdym dniem będzie jednak więcej Słońca, ale temperatury maksymalne pozostaną niskie jak na końcówkę kwietnia. W dodatku noce i poranki będą zimne z przymrozkami. Na wyczekiwaną majówkę szykuje się załamanie pogody i ochłodzenie.

Poniedziałek, 25 kwietnia 2022

Na początku ostatniego tygodnia kwietnia, Polska nadal będzie pod wpływem frontu związanego z niżem, który znad Polski środkowej będzie powoli przemieszczał się na północny-wschód. W związku z tym od rana na wschodzie Mazowsza i Małopolski, Lubelszczyźnie oraz Podkarpaciu będzie przeważać pogodne niebo. Poza wymienionymi regionami dominować będzie zachmurzenie, a w wielu miejscach prognozuje się opady deszczu. Lokalnie na Śląsku, w Wielkopolsce oraz w centrum będzie padać obficie. Na Pomorzu i Ziemi Lubuskiej opady znacznie słabsze.

Po południu w województwach wschodnich, w środowisku podwyższonej energii chwiejności termodynamicznej dochodzącej do 600-800 J/kg, zaczną wypiętrzać się komórki burzowe, które przyniosą – przede wszystkim na Mazowszu, Lubelszczyźnie, częściowo w województwie podlaskim oraz na Podkarpaciu burze z ulewnymi opadami deszczu. Na pozostałym obszarze będzie sporo chmur i opadów deszczu – o większym natężeniu na południu i w centrum oraz słabszym na zachodzie i północy.

Jeżeli chodzi o temperatury to najzimniej będzie na Pomorzu, wzdłuż wybrzeża za sprawą wiatru z północnego-wschodu odnotuje się tylko 6-7 stopni C. Na Pojezierzu Pomorskim, Żuławach, Kujawach, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku 9-11 stopni C, na Warmii i Mazurach oraz w centrum 12-13 stopni C. Najcieplej będzie na wschodzie kraju – od 16-18 stopni C na wschodzie i południu Mazowsza, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i wschodzie Małopolski do 20 stopni lokalnie na Roztoczu. Wiatr na północnym wschodzie oraz przez większość dnia w centrum słaby, na Pomorzu, zachodzie i południu, a po południu także w głębi kraju umiarkowany, północny i północno-zachodni, natomiast w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie południowo-zachodni i zachodni.

Wtorek, 26 kwietnia 2022

We wtorek w pierwszej części dnia we wschodniej i środkowej części naszego kraju mogą jeszcze występować opady deszczu, zwłaszcza w północno-wschodniej Polsce. Na zachodzie i południu już od rana będzie sporo przejaśnień i rozpogodzeń, ponieważ Polska od zachodu zacznie dostawać się pod wpływ klina wyżowego znad Północnego Atlantyku. Przelotne i niewielkie opady deszczu utrzymają się w województwach wschodnich.

Zrobi się rześko, a miejscami zimno, ponieważ z północnego-zachodu spłynie do nas chłodne powietrze pochodzenia polarnomorskiego. Na przeważającym obszarze kraju odnotuje się 11-13 stopni C, tylko na zachodzie może być trochę cieplej – w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej oraz Pojezierzu Pomorskim do 14-15 stopni C. Na wschodzie i w centrum, gdzie ma przeważać pochmurna pogoda będzie około 8-10 stopni C. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni i północny.

Środa, 27 kwietnia 2022

W środę już od samego rana prognozuje się słoneczną pogodę, ponieważ wpływ na nią będzie wywierał wyż znad Atlantyku. Poranek będzie zimny z przygruntowymi przymrozkami na poziomie do -2 stopni C lub spadkami temperatury do około 0 stopni C. W ciągu dnia wyż zapewni na niebie przewagę Słońca, jednak po południu pojawi się trochę chmur. Najzimniej będzie na wybrzeżu, a także Warmii i Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza – zaledwie 8-10 stopni C. Na pozostałym obszarze kraju cieplej – od 14 do 16 stopni C. Wiatr pozostanie umiarkowany, z kierunków północno-zachodnich.

Czwartek, 28 kwietnia 2022

W czwartek pogoda będzie podobna, ponieważ Polska nadal będzie pod wpływem układu wyżowego, który przyniesie dużo pogodnego nieba. Niewielkie i przelotne opady deszczu możliwe są na północnym wschodzie. Jeżeli wystąpią to będą miały wyłącznie lokalny charakter. Poranek zimny, z przymrozkami, zwłaszcza na południu i wschodzie kraju. W ciągu dnia najzimniej będzie na wybrzeżu, gdzie odnotuje się około 10 stopni C oraz na Warmii, Mazurach, Podlasiu i północnym Mazowszu z temperaturami na poziomie 12-14 stopni C. W pozostałych regionach, coraz mocniejsza operacja słoneczna sprawi, że zrobi się cieplej, do 16-18 stopni C. Najcieplej będzie na krańcach zachodnich. Wiatr na południu słaby, na północy chwilami umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

Piątek, 29 kwietnia 2022

Także piątkowa pogoda zapowiada się bez istotnych zmian, a więc z zimnym porankiem, podczas którego wystąpią przymrozki do -2/-1 stopnia C, przede wszystkim na północy i wschodzie kraju. Opadów nie prognozuje się, a na termometrach w ciągu dnia odnotuje się od około 10 stopni C nad morzem i 12-14 stopni C na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu do 16-18 stopni C na przeważającym obszarze Polski. Najcieplej, do 19-20 stopni C będzie lokalnie w województwach zachodnich. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni.

Weekend, 30 kwietnia – 1 maja 2022

Wszystko wskazuje na to, że akurat podczas weekendu szykują się istotne zmiany w pogodzie. Wstępnie można napisać, że sobota będzie jeszcze pogodna i w miarę ciepła, z temperaturami oscylującymi na poziomie 15-20 stopni C. Jednak modele numeryczne prognozują, że wraz z rozpoczęciem maja, nad Polskę napłynie front atmosferyczny z opadami deszczu oraz dużym spadkiem temperatury. W przypadku istotnych zmian odsłon modeli numerycznych, w czwartek lub piątek napiszę odrębną prognozę pogody na okres od 30 kwietnia do 3 maja.

OPTYCZNIE W NIEBO 25.04.2022r. – 01.05.2022r.

26.04.2022r. – godz. 02:52 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 3°35`;

27.04.2022r. – godz. 06:50 – koniunkcja Księżyc i Wenus w odległości – 3°24`;

27.04.2022r. – godz. 08:02 – koniunkcja Księżyc i Neptun w odległości – 3°20`;

27.04.2022r. – godz. 13:07 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 3°16`;

27.04.2022r. – godz. 21:12 – koniunkcja Wenus i Neptun w odległości – 0°00`;

30.04.2022r. – godz. 22:30 – faza Księżyca – nów;

30.04.2022r. – godz. 22:41 – częściowe zaćmienie Słońca (płd. Pacyfik, płd. cz. Ameryki Łacińskiej, Antarktyda);

30.04.2022r. – godz. 23:14 – koniunkcja Wenus i Jowisz w odległości – 0°14`;

01.05.2022r. – godz. 06:24 – koniunkcja Księżyc i Uran w odległości – 0°22`;

01.05.2022r. – godz. 17:05 – koniunkcja Księżyc i Merkury w odległości – 1°46`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.