Grzmi i leje lub suszy i wieje.
Ostatnie dni są naprawdę bardzo dynamiczne w pogodzie. Popołudniami, szybko rozrastają się i kotłują potężne chmury burzowe, które mają na grubość wiele kilometrów. Przynoszą one cały arsenał zjawisk atmosferycznych, takich jak deszcz (miejscami nawalny), grad, silne podmuchy wiatru i liczne…
Majowe ceglasie + leśne bonusy od Tazoka.
Wczoraj, obiecywałem Ci wyrównanie ciśnienia, zwanego gulem grzybowym z powodu ekstremalizacji warunków hydrologicznych w poszczególnych regionach Polski. O ile wrocławscy grzybiarze wciąż oczekują na jakieś większe opady deszczu, to w tazokowo-sznupokowych lasach, H2O jest pod dostatkiem, co powoduje “wykurzenie” borowików…
Perły dendroflory Wzgórz Twardogórskich 2016. (7) “Płomienna” sosna zwyczajna z Klonowa.
(7) “PŁOMIENNA” SOSNA ZWYCZAJNA Z KLONOWA KLONÓW to niewielka wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie oleśnickim, w gminie Międzybórz. Wokół wioski rosną piękne i różnorodne lasy. Chociaż dominującym typem lasów są tu gospodarcze drzewostany sosnowe, to można też znaleźć…
Krótka relacja z piątkowej wycieczki do Bukowiny Sycowskiej.
Piątek, 27 maja 2016 roku. Znalazłem trochę czasu, aby pojechać do Bukowiny i tradycyjnie pooglądać majową szatę bukowińskich lasów, zajrzeć do wszelkich leśnych zakamarków i podpatrzeć świat przyrody. Od rana było ciepło, momentami nawet bardzo ciepło. Leśna ściółka wysuszona na…
Duszno, parno i burzowo. Pod koniec tygodnia ochłodzenie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 30.05.2016r. – 05.06.2016r.
Koniec tygodnia przynosi nam bardzo zmienną aurę. Wczoraj i dzisiaj przeszły liczne burze, które spowodowały lokalne podtopienia i zniszczenia z powodu silnych podmuchów wiatru. Niestety, często mamy skrajnie paradoksalne sytuacje. W jednym miejscu następuje nadmierna koncentracja opadów i dochodzi do…
Ostrzeżenie przed burzami.
Polscy Łowcy Burz wydali ostrzeżenie przed silnymi burzami dla całej zachodniej części kraju, częściowo także północnej i centralnej. Oznacza to możliwość wystąpienia “pojedyńczych komórek konwekcyjnych i multikomórek, a na zachodzie i północy kraju nie można wykluczyć pojedyńczej superkomórki. Największym zagrożeniem…
Konsultacje społeczne w zakresie wykorzystania wrocławskich parków.
Jak pogodzić swobodę wypoczynku i rekreacji z poszanowaniem zieleni, bezpieczeństwem i komfortem mieszkańców, a zarazem ochroną wspólnego mienia? Między 23 maja a 15 czerwca 2016 będą prowadzone konsultacje społeczne w sprawie regulaminu parków. Mamy we Wrocławiu 45 parków. Są ozdobą…
Susza glebowa to już fakt.
Przeciągający się brak normalnych opadów w części Polski skutkuje już wystąpieniem suszy glebowej. Jest to taki rodzaj suszy, w którym gleba nie może zaspokoić potrzeb roślin na wodę. Jest to więc niedobór wody dostępnej dla roślin, który może być wyrównany…
Park Miejski w Oławie. Część pierwsza “miasteczkowa”.
PARK MIEJSKI W OŁAWIE CZĘŚĆ PIERWSZA – “MIASTECZKOWA” (artykuł edytowano i poprawiono 02.02.2022 r.) Oława to miasto i gmina we wschodniej części województwa dolnośląskiego, w powiecie oławskim, nad rzeką Oława, 27 km na południowy wschód od Wrocławia. Mieszkam w Oławie…
Stratusy serwują nam “zgniłą” majówkę.
Rozpoczęła się druga majówka w tym miesiącu. Pewnie większość ludzi, oczekiwała na bezchmurną i ciepła pogodę, jaką mieliśmy chociażby w poniedziałek i wtorek w większości kraju. Wczoraj ochłodziło się, a przez dużą część dnia, niebo było całkowicie zachmurzone. Wieczorem zaczęło…