Miesiąc: czerwiec 2019

Gorący i niebezpieczny burzowo poniedziałek. Od wtorku stabilna, wyżowa pogoda bez męczącego upału, noce rześkie, w weekend ponowne ochłodzenie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 01.07.2019r. – 07.07.2019r.

Kończy się najbardziej niezwykły czerwiec w historii regularnych pomiarów meteorologicznych. Napiszę o nim osobny artykuł, ale już dzisiaj wiadomo, że końcowa anomalia temperatury powietrza w stosunku do okresu referencyjnego 1981-2010 zakończy się najprawdopodobniej wartością między +5.39 a +5.43K i będzie…

Perły dendroflory Wzgórz Twardogórskich 2019. (3) Buk zwyczajny „Ojciec bukowińskiego lasu” z Bukowiny Sycowskiej.

(3) BUK ZWYCZAJNY „OJCIEC BUKOWIŃSKIEGO LASU” Z BUKOWINY SYCOWSKIEJ Kiedy Bukowina była jeszcze zwartą, dziką i pagórkowatą puszczą, której kształty wyżłobił, pełzający z mocą biliona czołgów lodowiec, gdzieś w tej leśnej otchłani, przy jednym z wąwozów, jakby z wnętrza ziemi,…

Czerwcowe wagabundy grzybowe Sylwii i Andrzeja.

Czerwcowe wagabundy grzybowe Sylwii i Andrzeja. Dwie soboty i niedziela. Góry Bystrzyckie i okolice Kotliny Kłodzkiej. Niestrudzeni na szlaku i grzybiarze totalni. Sylwia i Andrzej. Po raz kolejny pokazali najwyższy kunszt grzybiarski, który objawia się w doświadczeniu i doskonałym wyczuciu…

3. i 4. Klimatyczny Bilans Wodny 2019. Największa susza w pasie centralnej Polski.

TRZECI KLIMATYCZNY BILANS WODNY 2019 (od 11 kwietnia do 10 czerwca 2019 roku) Bardzo ciepły czerwiec, a często też gorący i upalny przy małych sumach opadów to przepis na pogłębiającą się posuchę. Lokalne, miejscami bardzo silne opady nawalne, poprawiają sytuację…

Czas jagód.

CZAS JAGÓD. Lato! W zbożu, na łąkach, polach, w lesie, pomiędzy ścieżkami i duktami. 22 czerwca 2019 roku. W niecałą dobę po oficjalnym rozpoczęciu się astronomicznego lata, odwiedziłem bukowińską Mekkę, która tradycyjnie “każe” mi pisać o niej w kategorii och…

Coraz cieplej, silny upał, nawałnice i ochłodzenie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 24.06.2019r. – 30.06.2019r.

Idziemy po rekord ciepła w skali kraju, jeżeli chodzi o średnią temperaturę czerwca. Jak to się ostatecznie ukształtuje, wstępnie będzie wiadomo w lipcu, po pierwszej analizie danych. Dużo na ten temat piszą gospodarze Meteomodelu ( https://blog.meteomodel.pl/ ) . Warto przeczytać ich…

Drzewo Roku 2019. Ostatnia prosta, dąb szypułkowy “Nestor” w pierwszej trójce! Wrocław – do głosowania!

Drzewo Roku 2019. Ostatnia prosta, dąb szypułkowy “Nestor” w pierwszej trójce! Wrocław – do głosowania! Za nami prawie 21 dni konkursu Drzewo Roku 2019. Od samego początku prowadzi w nim bez czarny, który też okazuje się być “czarnym koniem” tego…

Dzisiaj rozpoczyna się astronomiczne lato.

Dzisiaj, dokładnie o godzinie 17:54 na półkuli północnej rozpocznie się astronomiczne lato, tym samym Słońce wstępuje w znak Raka, co dla nas oznacza najdłuższy dzień w roku i najkrótszą noc. Nie wszędzie jednak dzień będzie trwał tak samo długo. W…

Perły dendroflory Wzgórz Twardogórskich 2019. (2) Dąb szypułkowy “Benedykt” z Bukowiny Sycowskiej.

(2) DĄB SZYPUŁKOWY “BENEDYKT” Z BUKOWINY SYCOWSKIEJ Drugie drzewo prezentowane w cyklu pereł dendroflory Wzgórz Twardogórskich 2019 to dąb szypułkowy “Benedykt” który rośnie blisko skraju lasu w tzw. lewostronnej części Bukowiny Sycowskiej. Lewostronna znaczy tyle, co po lewej stronie szosy,…

Bilans wiosny 2019.

BILANS WIOSNY 2019 Dwie doby pozostały do zakończenia się astronomicznej wiosny. Jej meteorologiczna odsłona obejmowała miesiące marzec-maj. IMGW dokonał jej podsumowania, które wygląda trochę zaskakująco, ponieważ można było myśleć, że zimny maj, spowoduje, że zapisze się ona na tle przyjętego…