Od ochłodzenia po upał, burze i ponowne ochłodzenie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 01.08.2016r. – 07.08.2016r.
Już tylko godziny dzielą nas od końca lipca i początku sierpnia. Chociaż ciężko przyjąć to do wiadomości, trzeba wiedzieć, że sierpień jest ostatnim miesiącem meteorologicznego lata. Dzień skraca się coraz szybciej i pomału, ale nieubłaganie będziemy zmierzać ku jesieni. Zanim…
Lipiec pożegna nas niebezpieczną pogodą.
Lipiec pożegna nas niebezpieczną pogodą. Cały obecny tydzień upływa nam pod znakiem bardzo zmiennej pogody. Gorące, słoneczne chwile, przeplatają się z burzami, ulewami i silnym wiatrem. Jedną kulminację zjawisk burzowych mieliśmy we czwartek i w piątek. Ogromne ulewy przeszły nad…
Sytuacja grzybowa w dolnośląskich lasach u progu sierpnia.
Sytuacja grzybowa w dolnośląskich lasach u progu sierpnia. Ostatnie dni, pomimo coraz większego przesuszania się ściółki w dolnośląskich lasach, wyraźnie pokazują, że coś się ruszyło w temacie leśnych kapeluszy. Grzybiarze relacjonują o zbiorach maślaków, podgrzybków (tutaj mamy różne gatunki: brunatne,…
Szósty – optymistyczny Klimatyczny Bilans Wodny.
Nareszcie mamy optymistyczny, szósty w tym roku, klimatyczny bilans wodny. W zeszłym roku wszystkie raporty mówiły o suszy rolniczej w Polsce. W tym roku, pierwszych pięć raportów również wskazywało na poszczególne gminy, zagrożone suszą rolnicza. Obecny – szósty raport jest…
Termiczne (stacjonarne) komórki burzowe.
Termiczne (stacjonarne) komórki burzowe. Od początku tygodnia mamy zdecydowanie cieplejszą pogodę, właściwą dla tej pory roku. Sytuacja baryczna nad Europą jest niestabilna w tym sensie, że nie mamy obecnie żadnego układu barycznego, który dominowałby nad nami. Z jednej strony, mamy…
JAN KOCHANOWSKI – fenomenalny grzybiarz ze stąporkowskich lasów.
JAN KOCHANOWSKI – fenomenalny grzybiarz ze stąporkowskich lasów. W XVI wieku, żył nasz jeden z najwybitniejszych poetów i twórców renesansu w Europie, który najbardziej przyczynił się do rozwoju polskiego języka literackiego. Kto nie pamięta pięknych fraszek Jana z Czarnolasu, np….
Sobotnie grzybobranie w Bukowinie Sycowskiej.
Sobotnie grzybobranie w Bukowinie Sycowskiej. W sobotę, 23 lipca 2016 roku wybrałem się do lasu w poszukiwaniu grzybów. Zależało mi na sprawdzeniu, w jakim stopniu grzybnia została pobudzona przez obfite opady deszczu, które przeszły nad regionem w połowie miesiąca. Z…
Duże ocieplenie z wilgotnym powietrzem i licznymi burzami. Prognoza pogody i optycznie w niebo 25.07.2016r. – 31.07.2016r.
Przed nami ostatni tydzień lipca. Tak się złożyło w tym roku, że nowy miesiąc, rozpocznie się wraz z nowym tygodniem. Ale do tego jest jeszcze tydzień. Tydzień, który ma szansę zapisać się jako najcieplejszy w tym miesiącu. Pogoda nie będzie…
Perły dendroflory Wzgórz Twardogórskich 2016. (14) “Guzowata” brzoza brodawkowata z Międzyborza Sycowskiego.
(14) “GUZOWATA” BRZOZA BRODAWKOWATA Z MIĘDZYBORZA SYCOWSKIEGO Zadałem kiedyś kilku moim znajomym pytanie, które drzewo jest dla nich najbardziej charakterystyczne dla polskiego krajobrazu? Na dziesięć osób, osiem wskazało na brzozę. Pod każdym względem jest to niezwykłe drzewo, budzące wyjątkowo przyjemne…
Rozpoczął się najcieplejszy okres w roku. Statystycznie.
Rozpoczął się najcieplejszy okres w roku. Statystycznie. 40 minut dnia ubyło. Chciałoby się rzec – “jak jeden dzień”. ;)) W pogodzie, najdłuższe dni w roku, nie oznaczają, że są one jednocześnie najcieplejsze. Podobnie mamy w zimie – najkrótsze dni w…