Pojawiła się posucha. Czy może się pogłębić?
Pojawiła się posucha. Czy może się pogłębić? Ostatnie tygodnie przynoszą nam znikome sumy opadów. Po bardzo mokrym październiku i w większości mokrym listopadzie i grudniu, ilość opadów znacząco się zmniejszyła. Prognozy długoterminowe wskazują, że na większy i dłuższy okres z…
Tym razem Festenberg. Wycieczka po twardogórskich lasach.
Tym razem Festenberg. Wycieczka po twardogórskich lasach. Luty za pasem. Zastanawiałem się w ostatnich dniach, czy uda mi się jeszcze odwiedzić styczniowy las, który 3 tygodnie wcześniej zaoferował mi tak wiele atrakcji duchowo-optycznych. Pogoda zrobiła się wyśmienita już w czwartkowe…
Powoli i systematycznie cieplej. Prognoza pogody i optycznie w niebo 30.01.2017r. – 05.02.2017r.
Powoli i systematycznie cieplej. Prognoza pogody i optycznie w niebo 30.01.2017r. – 05.02.2017r. Za dwie doby (nie licząc obecnego dnia), styczeń 2017 roku przejdzie do historii. Zapisze się on jako zimny, z największymi, ujemnymi anomaliami temperatury, względem 30-letniego okresu bazowego…
Dąb. The Best Off – wernisaż wystawy Tomasza Fronczka już w lutym we Wrocławiu.
Dąb. The Best Off – wernisaż wystawy Tomasza Fronczka już w lutym we Wrocławiu. Mam świetną wiadomość dla miłośników starych drzew, a w szczególności dębów. Już 9 lutego 2017 roku o godz. 18:00 będzie można wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu:…
SSW v/s przedwiośnie.
SSW v/s przedwiośnie. Ostatnio na portalach meteorologicznych pojawiła się informacja, że możemy mieć w najbliższym czasie do czynienia z SSW, czyli tzw. “nagłym ociepleniem stratosfery” (Sudden Stratospheric Warming). Generalnie rzecz biorąc całe zjawisko polega na osłabieniu prądów stratosferycznych, które normalnie…
Dęby w natarciu, czyli konkurs Drzewo Roku 2017. Wszystko przed nami.
Dęby w natarciu, czyli konkurs Drzewo Roku 2017. Wszystko przed nami. Kilkanaście dębów, lipy, kasztan jadalny a nawet palma, to kandydaci zgłoszeni do konkursu Klubu Gaja Drzewo Roku 2017. Zakończył się pierwszy etap – zgłaszanie kandydatów. Drzewa z historią, drzewa…
Bycznik – “skrzypiący” chrząszcz z bukowińskiego lasu.
Bycznik – “skrzypiący” chrząszcz z bukowińskiego lasu. Czy miałeś kiedyś taką sytuację w lesie, że zobaczyłeś jakąś roślinę, owada, grzyba, którego do tej pory nie spotkałeś? Później szukałeś w atlasach, zasięgałeś informacji u znajomych, porównywałeś zdjęcia w Internecie. I co?…
Przewaga spokojnej pogody. Od czwartku bardzo dużo słońca. Prognoza pogody i optycznie w niebo 23.01.2017r. – 29.01.2017r.
Przewaga spokojnej pogody. Od czwartku bardzo dużo słońca. Prognoza pogody i optycznie w niebo 23.01.2017r. – 29.01.2017r. Za nami wiele dni z kiepską pogodą. Ta owa “kiepskość” objawiała się pod postacią niskich temperatur, ale przede wszystkim całkowitym zachmurzeniem, które było…
18 porównań. Które piękniejsze? Zielone czy białe?
18 porównań. Które piękniejsze? Zielone czy białe? 18 porównań. Wiosna/lato i zima. Zmienność pór roku zachwyca bogactwem przemian w przyrodzie. Od lutowo-marcowej szarości po kwietniowo-majową eksplozję zieleni. Wreszcie, od dojrzałości letniej poprzez złotą jesień i szarzyznę listopadową. Jeżeli śniegu brak…
2016 rok najcieplejszy w historii pomiarów. Według NOAA.
2016 rok najcieplejszy w historii pomiarów. Według NOAA. Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna nazywana też Narodową Administracją ds. Oceanów i Atmosfery która jest agencją rządową i zajmuje się przede wszystkim prognozą pogody, ostrzeżeniami sztormowymi, ostrzeżeniami przed innymi ekstremalnymi zjawiskami…