Perły dendroflory Wzgórz Twardogórskich 2017. (15) Jałowiec pospolity “Kolejarz” z Bukowiny Sycowskiej.
(15) JAŁOWIEC POSPOLITY “KOLEJARZ” Z BUKOWINY SYCOWSKIEJ (artykuł edytowany i poprawiony w dniu 26.01.2020 r.) “CZŁOWIEK WIDZI TO, CO CHCE WIDZIEĆ, A NIE TO CO WIDAĆ” – te słowa doskonale oddają sytuację związaną z ostatnią perłą dendroflory Wzgórz Twardogórskich w…
Jutro mocniej sypnie śniegiem. Ale nie wszędzie.
Od kilku dni prognozowane są obfite opady śniegu w związku z wejściem na Polskę aktywnego układu niskiego ciśnienia. Już wiadomo, że prognozy te się sprawdzą. Miejscami będą to obfite opady przy temperaturach “około-zerowych” lub – inaczej mówiąc “przez zero”. Oznacza…
Zbliżają się grudniowe podsumowania.
Już w piątek rozpocznie się ostatni miesiąc w roku. Grudzień to czas podsumowań i planów na przyszłość. Rok 2017 jest dla mnie szczególny z kilku powodów. Jednym z nich jest 30-lecie leśnej pasji. Zawiązałem też kilka nowych, wartościowych znajomości i…
Bukowinian przygotowany do konkursu.
Dzisiaj zakończyłem wypełnianie formularza zgłoszeniowego do Konkursu Drzewo Roku 2018. Wśród wielu dostojnych kandydatów dendrologicznych na Wzgórzach Twardogórskich, wybrałem chyba najbardziej reprezentacyjne drzewo, którym jest klon srebrzysty BUKOWINIAN. Miałem go już zgłosić w zeszłym roku, ale splot wielu nieprzewidzianych zdarzeń…
Przedzimie v/s lekka zima. Prognoza pogody i optycznie w niebo 27.11.2017r. – 03.12.2017r.
Grudzień za pasem. Chociaż listopad jest często nielubianym przez ludzi miesiącem z uwagi na krótki dzień, pochmurną pogodę i systematycznie spadającą temperaturę, jego ostatnie oblicze było całkiem znośne. Mówię o minionym czwartku, piątku i sobocie, gdzie w większości kraju przeważała…
Pamięć o wielkim treehunterze – Cezarym Pacyniaku.
Pamięć o wielkim treehunterze – Cezarym Pacyniaku. “Ja nazywam się Pacyniak, doktor inżynier nauk leśnych, imię Cezary i zajmuję się między innymi dendrometrią, czyli pomiarem drzew i obliczaniem ich wieku. Zwiedziłem – wraz żoną – chyba już dwie trzecie świata…
Szczeliniec i Błędne Skały.
Dzisiaj trochę o urlopowych wojażach z sierpnia tego roku. Zafascynowany Kotliną Kłodzką i jej unikatowymi terenami, miałem z najbliższymi dziesiątki pomysłów na to, gdzie się udać, pozwiedzać, powłóczyć i wdrapać. Jeden dzień poświęciliśmy na wycieczkę do Karłowa, skąd szybko można…
Perły dendroflory Wzgórz Twardogórskich 2017. (14) „Legendarny” dąb szypułkowy z Przysiółka Wesółka.
(14) „LEGENDARNY” DĄB SZYPUŁKOWY Z PRZYSIÓŁKA WESÓŁKA (artykuł edytowany i poprawiony w dniu 27.01.2020 r.) Drzewo, które dzisiaj prezentuję w cyklu pereł dendroflory 2017 rośnie w miejscu, które ostatnio na blogu pokazywałem kilka razy. Jest to teren za Przysiółkiem Wesółka,…
Najpierw powiew przedzimia/zimy, później silne ocieplenie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 20.11.2017r. – 26.11.2017r.
Kończy się kolejny, szary tydzień listopada z przewagą dużego lub całkowitego zachmurzenia, późnojesiennymi temperaturami, zamgleniami i mgłami oraz oraz słabymi opadami mżawki lub deszczu (w górach śniegu). Zanim przedstawię prognozę pogody na przyszły tydzień, warto poruszyć kilka spraw. 13 listopada…
TRZECIE FORUM PRZYJACIÓŁ DRZEW. Dzień drugi, 28 października 2017 roku.
Oj, spóźniałem się z relacją z drugiego dnia Trzeciego Forum Przyjaciół Drzew. Miała być już dwa tygodnie temu. Ciągły brak czasu od początku listopada, skutkuje tym, że dopiero dzisiaj znalazłem go na tyle, aby subiektywnie opisać drugi dzień niezwykłego Forum….