Miesiąc: luty 2018

BUKOWINIAN wśród 16. finalistów Drzewo Roku 2018!

Podczas gdy mijają ostatnie godziny w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2018 w którym mamy naszą reprezentantkę – Topolę Helenę, na stronie Klubu Gaja przedstawiono i pokazano 16. finalistów w konkursie Drzewo Roku 2018 w Polsce. Wśród tego elitarnego grona znalazł…

Moje TOP 13 okazów dendroflory parku w Oławie. (3) Dwa klony srebrzyste.

Moje TOP 13 okazów dendroflory parku w Oławie. (3) Dwa klony srebrzyste. Czas na trzecie drzewo, a właściwie drzewa z mojego cyklu TOP 13 okazów dendroflory parku w Oławie. Są to dwa klony srebrzyste rosnące w “miasteczkowej” części parku. Pomimo,…

Apogeum fali mrozów. Prognoza pogody i optycznie w niebo 26.02.2018r. – 04.03.2018r.

To była najmroźniejsza noc tej zimy. W Gołdapi, na północnym wschodzie, odnotowano -24.5°C (o godz. 3:10). Przymroziło dość równomiernie w całym kraju i jedynie na zachodnim Wybrzeżu nocne temperatury nie zeszły poniżej -10°C. Ziąb mógłby być jeszcze większy gdyby nie…

Teoretyczno-praktyczne rozważania o jesiennych wysypach grzybów w latach 2000-2017.

Teoretyczno-praktyczne rozważania o jesiennych wysypach grzybów w latach 2000-2017. Dawno nie pisałem nic o grzybkach na blogu. Zapadłem wraz z nimi w sen zimowy. Albo już zapomniałem o mykologicznym bractwie leśnym w pogoni za coraz to okazalszymi lub fikuśnymi drzewami…

Głosowanie utajnione. Dąb korkowy “Świstak” zmierza po zwycięstwo. Ale wiązy nie próżnują…

Głosowanie w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2018 zbliża się do mety. Wczorajszy dzień – 21 lutego był ostatnim, w którym można było na bieżąco podglądać aktualną ilość punktów zdobytych przez poszczególnych, trzynastu finalistów. Od północy (22 lutego) do końca głosowania,…

Najmroźniejszy akcent zimy.

Rozpoczyna się najmroźniejszy okres w obecnym sezonie zimowym. Paradoksalnie – przychodzi on na sam koniec meteorologicznej zimy. W mediach tradycyjnie straszą nas “syberyjskimi” i “arktycznymi” mrozami, często mówiąc o nich w kategoriach “apokaliptycznych”. Dla zdrowego rozsądku i biorąc pod uwagę…

Zimno, zimniej, lodowato. Prognoza pogody i optycznie w niebo 19.02.2018r. – 25.02.2018r.

Przed nami końcówka lutego. Chociaż we Wrocławiu coraz śmielej pojawiają się krokusy, to na wiosenne ciepło musimy jeszcze trochę poczekać. W mijającym tygodniu prognozy pogody nie do końca się sprawdziły. Chodzi przede wszystkim o czwartek, kiedy to miało porządnie sypnąć…

Moje TOP 13 okazów dendroflory parku w Oławie. (2) Najgrubszy dąb szypułkowy.

Moje TOP 13 okazów dendroflory parku w Oławie. (2) Najgrubszy dąb szypułkowy. Dzisiaj prezentuję drugie drzewo z mojego subiektywnego TOP 13 okazów dendroflory parku w Oławie. Wybór padł na dęba szypułkowego. Czym jest ten gatunek i jak wielkie znaczenie ma…

Szaleństwo dębów, wiązowa stabilizacja i nadal ciasny ogon.

Szaleństwo dębów, wiązowa stabilizacja i nadal ciasny ogon. Tak w skrócie można podsumować półmetek Europejskiego Konkursu Drzewo Roku 2018. Dąb korkowy “Świstak” zdecydowanie umocnił się na prowadzeniu (13397 pkt.) i ma ponad 1300 punktów przewagi nad drugim drzewem, którym jest…

Wyprawa na Zbójnik i bukowińska włóczęga.

Wyprawa na Zbójnik i bukowińska włóczęga. Niedziela, 11 lutego 2018 roku. Marianna ( Pieprznik. pl https://pieprznik.pl/2018/02/witaj-przedwiosnie/ ) oficjalnie wita przedwiośnie w Kosarzynie. Tazok z Beskidzkiej Salamandry ( https://beskidzkasalamandra.wordpress.com/2018/02/13/korona-beskidu-slaskiego-klimczok-magura/ ) wdrapuje się na “tysięczniki” Korony Beskidu Sląskiego w poszukiwaniu Słońca, które jakby…