Miesiąc: sierpień 2018

Perły dendroflory Wzgórz Twardogórskich 2018. (12) „Patriarchalna” dzika grusza polna z Goli Wielkiej.

(12) „PATRIARCHALNA” DZIKA GRUSZA POLNA Z GOLI WIELKIEJ Ponownie Gola Wielka. Dendrologicznie niezwykła. Każde drzewo, które zakwalifikowałem tu do pereł dendroflory Wzgórz Twardogórskich to niezwykły okaz. Gola Wielka może szczycić się wyjątkowymi drzewami i to różnych gatunków. Okaz prezentowany dzisiaj…

Lisi Jar i Faleza.

LISI JAR I FALEZA Jeszcze jedna relacja z pobytu w woj. pomorskim. W okolicach Jastrzębiej Góry – terenu wymarzonego do robienia zdjęć morza z dużych wysokości, dzięki wysokiemu klifowi i ścieżek, które biegną wzdłuż niego. Miejscem, które na pewno warto…

Po bukowińskich dożynkach.

PO BUKOWIŃSKICH DOŻYNKACH. Stało się. ;)) Po raz pierwszy miałem zaszczyt zaprezentować pasję dendrologiczną i wyjątkowe drzewa mieszkańcom Bukowiny Sycowskiej i okolic. Wystąpienia publiczne to dla mnie raczej ciekawostka egzotyczna niż rutyna, chociaż kilka razy w życiu zdarzyło mi się…

Przewaga suchej i wyżowej pogody. Więcej opadów tylko na wschodzie. Noce rześkie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 27.08.2018r. – 02.09.2018r.

Wrzesień za pasem. Grzybiarze coraz bardziej zniecierpliwieni, szczególnie w najbardziej wysuszonej, zachodniej części kraju. Opady, które były już prognozowane pod koniec zeszłego tygodnia, z dnia na dzień “zmniejszały” swoją ilość. Ostatecznie spadło znacznie mniej, niż wynikało to prognoz. Lepiej było…

Perły dendroflory Wzgórz Twardogórskich 2018. (11) “Witająca” lipa drobnolistna z Goli Wielkiej.

(11) “WITAJĄCA” LIPA DROBNOLISTNA Z GOLI WIELKIEJ Przystanek Gola Wielka. Chociaż nie taka wielka powierzchniowo, ale za to bardzo klimatyczna z wyjątkowymi okazami drzew. Wioskę przecina główna szosa, skąd można dojechać – w zależności od tego w którą stronę jedziemy…

9. i 10. Klimatyczny Bilans Wodny 2018. Dotkliwa susza, zwłaszcza w województwie lubuskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim oraz dolnośląskim.

DZIEWIĄTY KLIMATYCZNY BILANS WODNY (11 czerwca do 10 sierpnia 2018 roku) DZIESIĄTY KLIMATYCZNY BILANS WODNY (21 czerwca do 20 sierpnia 2018 roku) Najnowsze, 9. i 10. Klimatyczne Bilanse Wodne opracowane i opublikowane przez IUNG-PIB w Puławach, ukazują nam skalę suszy,…

Między Rumią a Zbychowem.

MIĘDZY RUMIĄ A ZBYCHOWEM Podczas pobytu w woj. pomorskim, wykorzystałem jeden dzień na wycieczkę do rekordowego modrzewia “Zbyszko”, który rośnie przy leśniczówce pomiędzy Rumią a Zbychowem. Poza unikatowym modrzewiem, z całą stanowczością należy też stwierdzić, że tamtejsze lasy są wyjątkowe…

Sierpniowe gdybania grzybowe.

SIERPNIOWE GDYBANIA GRZYBOWE Połowa sierpnia za nami. Susza w dolnośląskich lasach nabrała mocy i obecnie nie ma znaczenia, czy pojedziesz w Bory Dolnośląskie, Kotlinę Kłodzką czy na Wzgórza Twardogórskie. Wszędzie króluje bezgrzybie i poczucie beznadziejności grzybowej, którą niektóre prognozy pogody…

Słonecznie, sucho i gorąco. Ochłodzenie, burze i opady tuż przed weekendem. Prognoza pogody i optycznie w niebo 20.08.2018r. – 26.08.2018r.

Susza na zachodzie Polski przybiera katastrofalne rozmiary. Mieszkańcy Podkarpacia i większości dzielnic wschodnich narzekają na nadmiar opadów… Paradoksów pogodowych ciąg dalszy. Zanim przyjdzie dokładnie podsumować meteorologiczne lato 2018, które zakończy się 31 sierpnia, warto przeczytać najnowszy artykuł na Meteomodelu “Kwiecień…

Perły dendroflory Wzgórz Twardogórskich 2018. (10) Dąb szypułkowy „Królewski Bliźniak” z Królewskiej Woli.

(10) DĄB SZYPUŁKOWY “KRÓLEWSKI BLIŹNIAK” Z KRÓLEWSKIEJ WOLI Drzewo z numerem 10. w tegorocznym cyklu pereł dendroflory Wzgórz Twardogórskich i pierwszy dąb. Jest nim dąb szypułkowy “Królewski Bliźniak” rosnący na Królewskiej Woli. W miesiącach jesiennych (wrzesień/październik) dęby zdominują cykl. Będą…