Miesiąc: sierpień 2019

Dolnośląski komentarz grzybowy. Przypomnienie zasad, sytuacja grzybowa w górach i wielkie oczekiwanie na nizinne uderzenie.

Dolnośląski komentarz grzybowy. Przypomnienie zasad, sytuacja w górach i wielkie oczekiwanie na nizinne uderzenie. Ostatni dzień sierpnia i zarazem ostatni dzień meteorologicznego lata. O północy wejdziemy w jesień. Z wielką niecierpliwością będziemy czekać na korzystne warunki dla ukształtowania się jesiennego,…

Perły dendroflory Wzgórz Twardogórskich 2019. (12) Buk zwyczajny “zakochany” w sośnie zwyczajnej z rezerwatu “Gola”.

(12) BUK ZWYCZAJNY “ZAKOCHANY” W SOŚNIE ZWYCZAJNEJ Z REZERWATU “GOLA” Najbardziej ustronne miejsce w rezerwacie “Gola”. Z tyłu, za plecami, przy samym jego końcu, z dala od dróg, domostw i szwendaniny ludzkiej. W głębi lasów Goli Wielkiej ukryła się wyjątkowa…

Kilka zdjęć z lipcowego zaćmienia Księżyca.

Kilka zdjęć z lipcowego zaćmienia Księżyca. W lipcu na blogu zapowiadałem zaćmienie Księżyca, które przypadało dokładnie na dzień 16 lipca w godzinach wieczornych. Nie było ono tak spektakularne, jak to z dnia 27 lipca 2018 roku ( http://server962300.nazwa.pl/po-krwistym-ksiezycu.html ). Niemniej…

Temperatury i opady w lipcu 2019 roku.

Temperatury i opady w lipcu 2019 roku. Po rekordowo ciepłym czerwcu, lipiec zaskoczył nas dłuższym ochłodzeniem, ale niestety nie zaskoczył opadami, które – na tle średnich wieloletnich – powinny być jednymi z najobfitszych w ciągu roku. Średnie temperatury kształtowały się…

10. Klimatyczny Bilans Wodny 2019. Kulminacja suszy 2019 za nami?

DZIESIĄTY KLIMATYCZNY BILANS WODNY 2019 (od 21 czerwca do 20 sierpnia 2019 roku) Chyba najgorsza pod względem deficytu wody mapa KBW w tym sezonie za nami. Dotyczyła ona ósmego KBW. Niemniej, ponownie rozpoczął się suchy i gorący okres w pogodzie,…

Pomnikowa aleja kasztanowców zwyczajnych w pobliżu Zamku Książ. Zachwycający widok i magia natury.

Pomnikowa aleja kasztanowców zwyczajnych w pobliżu Zamku Książ. Zachwycający widok i magia natury. Kolejna wyprawa dendrologiczna z Markiem – gospodarzem bloga (pomniki-przyrody.pl) zaliczona. Tym razem wokół uroczego Zamku Książ, którego okolice obfitują w przepiękne i dorodne okazy dendroflory. Odwiedziliśmy wiele…

Gorący/upalny koniec sierpnia z burzami, głównie na południu i lokalnie na zachodzie kraju. Prognoza pogody i optycznie w niebo 26.08.2019r. – 01.09.2019r.

Ostatnie opady deszczu, które lokalnie złagodziły posuchę, przede wszystkim na zachodzie kraju, “wyparowują” w mgnienia oku. Wróciła gorąca pogoda i wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek, dłuższego okresu upalnej i niestety, ponownie suchej pogody. Wprawdzie będzie można liczyć…

Perły dendroflory Wzgórz Twardogórskich 2019. (11) Najgrubsza jodła pospolita z rezerwatu “Gola”.

(11) NAJGRUBSZA JODŁA POSPOLITA Z REZERWATU “GOLA” Gdzie bije zielone serce rezerwatu “Gola” na Goli Wielkiej? Czy wśród korzeni, grzybów i paproci? Czy gdzieś w koronie starej jodły? A może w końcu sam rezerwat to serce dawnej puszczy bukowińskiej sprzed…

“Egzotyczny” Ołbin. Relacja z charytatywnego spaceru dendrologicznego z Robertem Sobolewskim.

“Egzotyczny” Ołbin. Relacja z charytatywnego spaceru dendrologicznego z Robertem Sobolewskim. Jak prawidłowo oznaczyć gatunek drzewa lub jego odmianę? Czasami w stanie bezlistnym. Czasami po liściach lub korze. A jeszcze kiedy indziej, wyłącznie po owocach lub szacie wczesno-wiosennej. Mamy atlasy, zdjęcia,…

Spekulacje grzybowe po opadach deszczu na Dolnym Śląsku.

Spekulacje grzybowe po opadach deszczu na Dolnym Śląsku. Źródło: https://www.pogodynka.pl/hydro/suma/ Nareszcie! Takich opadów od dawna u nas nie było. Ciągłe, wielogodzinne, monotonne o różnej intensywności i natężeniu. Front, który przyniósł nam tak zbawienne dla wysuszonych na wiór większości terenów Dolnego…