Miesiąc: luty 2016

29 lutego. Taki dzień trafia się raz na 4 lata.

29 lutego. Taki dzień trafia się raz na 4 lata. Co cztery lata luty zyskuje jeden dzień, co ma związek z nieprawidłowościami, jakie zachodzą między Układem Słonecznym oraz kalendarzem gregoriańskim. Pełny obieg Ziemi wokół Słońca trwa w rzeczywiści 365,2422 dni,…

Ostre załamanie pogody. Po połowie tygodnia, stabilizacja aury. Prognoza pogody i optycznie w niebo 29.02.2016r. – 06.03.2016r.

Od kilku dni, modele numeryczne wskazywały na możliwość utworzenia się niżu genueńskiego. Niż ten już powstał i powoduje wielki chaos w krajach bałkańskich. Problemem są przede wszystkim monotonne i wielkie ulewy, które powodują zagrożenie powodziowe. U nas na szczęście nie…

Sytuacja hydrologiczna w dolnośląskich lasach znacznie się poprawiła.

Jeszcze na początku 2016 roku, w dolnośląskich lasach, widoczne były skutki wielkiej suszy z 2015 roku, przede wszystkim w postaci niżówki hydrologicznej, objawiającej się wyschniętymi rowami, stawami, oczkami wodnymi i znacznym obniżeniem lustra wody w wielu innych zbiornikach wodnych. Na…

GRZYBLAND. Kraina lasem i grzybami pachnąca. Jednym z jej gospodarzy jest PIOTR KRZYŚKA – wielki pasjonat i znawca mikologicznego świata.

GRZYBLAND. Kraina lasem i grzybami pachnąca. Jednym z jej gospodarzy jest PIOTR KRZYŚKA – wielki pasjonat i znawca mikologicznego świata. Kilkanaście dni temu, Czytelnicy bloga, mieli przyjemność przeczytać wywiad z Beatą Bilską-Zaleską – założycielką fantastycznej grupy „Grzyby, Grzybiarze, Grzybobranie” na…

Czy naukowcy mogą zmusić drzewa do “mówienia”?

Drzewa mogą być wyjątkowo “gadatliwymi” świadkami zdarzeń. Ważne informacje potrafią z nich wydobyć naukowcy. Wystarczy kawałek liścia czy igły, by ustalić profil genetyczny drzewa i wytropić złodziei drewna, a nawet mordercę, który swoją ofiarę ukrył pod drzewem. Zespół pod kierunkiem…

Solidne chmury burzowe nad Wrocławiem.

Zgodnie z prognozami pogody, druga połowa tygodnia, przynosi nam dynamiczną pogodę, gdzie o wpływy i dominację, walczy przedwiośnie z dogorywającą zimą. Do Polski spłynęło zimne powietrze z północy, ale w niższych warstwach atmosfery, zalega jeszcze powietrze cieplejsze. Dużą rolę w…

KLUB GAJA i głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2016.

Od 2011 roku, niezwykle ciekawą i bardzo pożyteczną inicjatywę, która jest związana z wielkimi i okazałymi drzewami, rosnącymi w naszym kraju, prowadzi KLUB GAJA poprzez konkurs “Drzewo Roku”. Z roku na rok, przybywa głosujących osób, które zwracają uwagę na wyjątkowość…

Optymistyczne prognozy pogody na marzec.

Do marca, nie licząc obecnego dnia, pozostało 96 godzin. To pierwszy miesiąc w roku, w którym będzie można zaobserwować coraz wyraźniejsze i liczniejsze przemiany w przyrodzie. Oczywiście, na te procesy, niebagatelny wpływ ma pogoda. Jeżeli zima ściska mrozem i sypie…

W przyszłym tygodniu może się wykluć NIŻ GENUEŃSKI.

Niż Genueński. Ta nazwa paraliżuje ludzi, którzy doświadczyli jego skutków. Jest to najbardziej niebezpieczny układ niskiego ciśnienia, który może pojawić się na nad naszym krajem. O szczegółach tego niezwykle wydajnego opadowo niżu, napiszę odrębny, szeroki artykuł, mniej więcej w maju. To…

Jaki był w pogodzie styczeń 2016 roku?

Po najcieplejszym w historii pomiarów grudniu, styczeń był pierwszym od trzech lat, kiedy średnia temperatura miesięczna w skali ogólnokrajowej była niższa od przeciętnej 1971-2000 i jej odchylenie wynosiło 1 stopień. Średnia wahała się od -6 stopni na Suwalszczyźnie, -5/-4 stopni…