Miesiąc: październik 2016

Moc wrażeń późno-październikowej wyprawy do lasu.

Moc wrażeń późno-październikowej wyprawy do lasu. 29 października 2016 roku. Ostatnia wycieczka do lasu w tym miesiącu. Co to był za dzień! Pełen wrażeń, efektów świetlnych na niebie, deszczu, gradu, grzybów i dopingowania znajomego, żeby zdążył na stację z powrotem….

Dominacja późnojesiennej aury. Prognoza pogody i optycznie w niebo 31.10.2016r. – 06.11.2016r.

Tylko jedna doba (z niewielkim hakiem), dzieli nas od rozpoczęcia się jedenastego miesiąca w roku – listopada. Dzisiaj przeszliśmy na czas zimowy, przypieczętowując w umowny sposób rozpoczęcie się najpóźniejszej odmiany jesieni. Listopad w naszej strefie klimatycznej bywa bardzo różny. Raz…

W weekend zmiana czasu. Na zimowy.

W najbliższy weekend, a dokładnie w nocy z soboty na niedzielę, przesuniemy wskazówki zegarów z godziny 03:00 na godzinę 02:00. Tym samym przejdziemy z czasu letniego na zimowy, czyli ten, określany przez niektórych jako “dołująco-nostalgiczno-depresyjny”. ;)) Zanim ostatecznie dojedzie do…

Zgłoś kandydata na Drzewo Roku 2017. Do 30 listopada.

Można już zgłaszać kandydata na Drzewo Roku 2017. Trzeba pamiętać, że ostateczny termin zgłoszenia, upłynie 30 listopada 2016 roku. Będzie to już 7. edycja tego coraz bardziej propagowanego, popularnego i bardzo pożytecznego konkursu organizowanego przez Klub Gaja. W najbliższym czasie,…

Perły dendroflory Wzgórz Twardogórskich 2016. (20) Dąb szypułkowy “Klasyk” z Kamienia.

(20) DĄB SZYPUŁKOWY “KLASYK” Z KAMIENIA (artykuł edytowany i uzupełniony w dniu 15.11.2019 r.) Ponownie wioska Kamień. Jakieś dwieście metrów, może trochę mniej od opisanego ostatnio “Przypalonego” dębu szypułkowego. Prowadzi tam typowa polna droga, a w zasadzie dróżka. Docierając do…

Wielka integracja grzybiarzy na mazurskim zlocie w Ostrowiu Pieckowskim 2017.

Jak wielką siłę stanowią portale społecznościowe, można przekonać się chociażby po grupach, skupiających grzybiarzy na popularnym Facebooku. Grup, społeczności, fanpage i innych form szeroko pojętej działalności grzybowej, namnożyło się jak… grzybów po deszczu. ;-)) Nie sposób wszystkich ogarnąć, śledzić, udzielać…

Trzynasty – ostatni Klimatyczny Bilans Wodny.

To już ostatni, trzynasty w tym roku, Klimatyczny Bilans Wodny opracowany przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, zgodnie z wymogami Obwieszczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w…

Na starym, bukowińskim szlaku…

“LASU TRZEBA MI…” śpiewa Paweł Czekalski. Trafiłeś w sedno! – odpowiada drugi Paweł. 😉 Gdyby nie las nie byłbym tym, kim jestem. Kto rozumie sens tej piosenki, ten wie, że las to nie tylko grzyby i obfite zbiory. To wyniesienie…

Bardzo ciepło na południu, chłodno na północy. Później opady, wiatr i ochłodzenie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 24.10.2016r. – 30.10.2016r.

Przed nami ostatni tydzień października. Z pogodowego punktu widzenia, obecny październik jest bardzo dynamiczny z dużą ilością opadów, zachmurzenia i niskimi temperaturami. Trafiły się też incydenty zimowe. Zatem teraz czas na klimaty znacznie cieplejsze. Tak będzie w południowej części kraju,…

Borowikowe eldorado.

BOROWIKOWE ELDORADO 20 października 2016 roku. Ponownie wyjechałem na Wzgórza Twardogórskie w poszukiwaniu najcenniejszych gatunków grzybów. Właściwie to zależało mi na jednym gatunku. Oczywiście chodzi o borowika szlachetnego, zwanego pospolicie prawdziwkiem. Wprawdzie rozpoczął się bardzo dobry wysyp podgrzybków, ale dopóki…