Pomnikowy dąb szypułkowy opleciony pomnikowym bluszczem. Jedyne takie drzewo we Wrocławiu.
Pomnikowy dąb szypułkowy opleciony pomnikowym bluszczem. Jedyne takie drzewo we Wrocławiu. Wrocław, wybrzeże Ludwika Pasteura. Znajduje się tam neogotycki kompleks budynków, który rozmieszczony jest w rejonie ul. Chałubińskiego, Mikulicza-Radeckiego, Pasteura i Skłodowskiej-Curie. Powstał pod koniec XIX wieku. Wstępne założenie siedziby uczelni…
Ważne opady na południu kraju, w tygodniu pogoda zmienna, raz ze Słońcem, raz z opadami, pod koniec tygodnia zimno z groźbą przymrozków. Prognoza pogody i optycznie w niebo 29.04.2019r. – 05.05.2019r.
Na początek ważne informacje Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznastwa (IUNG), który informuje, że na obszarze niemal całego kraju z powodu bardzo suchego kwietnia panuje susza rolnicza, która już wpływa na uprawy oziminy i zboża jare. Deficyt wody jest tak olbrzymi,…
Topola czarna w pobliżu Mostu Szczytnickiego. Osobliwość warta uwagi.
Topola czarna w pobliżu Mostu Szczytnickiego. Osobliwość warta uwagi. Topola. Nazwa budząca dość często skrajne emocje. “Topole to chwasty” powiadają niektórzy ludzie i to zarówno leśnicy, jak i ogrodnicy, przyrodnicy, a także przeciętni zjadacze chleba powszedniego. To niegodziwe i krzywdzące…
Już wkrótce prelekcja terenowa z Robertem Sobolewskim w parku miejskim w Żarowie.
W dniu 19 maja 2019 roku o godz. 16:00 w parku miejskim w Żarowie, zaplanowana jest prelekcja terenowa, której organizatorami są: Fundacja Inicjatywa B i wrocławski dendrolog, ogrodnik i architekt krajobrazu, mgr inż. Robert Sobolewski, znany już doskonale, zarówno z…
Silny wiatr we wtorek, powiew lata i w końcu szansa na większe opady. Prognoza pogody i optycznie w niebo 22.04.2019r. – 28.04.2019r.
Kończy się bardzo słoneczny tydzień w pogodzie i niestety też bardzo suchy. Wprawdzie dzisiaj zaczęło padać we wschodniej części kraju (nie wszędzie) i opady na ten moment, jeszcze tam występują, to na znacznym obszarze Polski, mamy coraz bardziej postępujący niedobór…
25 tysięcy kroków od Twardogóry do Bukowiny.
25 TYSIĘCY KROKÓW OD TWARDOGÓRY DO BUKOWINY W zeszłym roku, dokładnie w dniu 18 kwietnia, przeszedłem od Bukowiny do Twardogóry po wyjątkowo malowniczej trasie, zahaczając po drodze o Przysiółek “Czwórka”, Goszcz i Moszyce. Jest to bardzo atrakcyjna trasa, gdzie można…
Dąb szypułkowy „Nestor” – druga prezentacja. Wiosenne przebudzenie.
Dąb szypułkowy „Nestor” – druga prezentacja. Wiosenne przebudzenie. Za półtora miesiąca, dokładnie od 1 czerwca, rozpocznie się głosowanie na Drzewo Roku 2019. Wśród szesnastu finalistów, wybranych przez Jury Klubu Gaja mamy swoje wrocławskie drzewo. To dąb szypułkowy “Nestor”, którego pierwszą…
Sekcja Drzew Pomnikowych Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego.
W listopadzie 2016 roku pisałem na blogu o cennej i wartościowej inicjatywie, której propozycję przedłożono na Zjeździe Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego w Bolestraszycach. Chodziło o powołanie Sekcji Drzew Pomnikowych, działającej przy PTD i skupiającej miłośników sędziwych i pomnikowych drzew na terenie…
Zimny początek tygodnia, od środy coraz cieplej, ale poranki jeszcze zimne. Prognoza pogody i optycznie w niebo 15.04.2019r. – 21.04.2019r.
Gospodarze Meteomodelu, wstępnie podsumowali pod względem termicznym miesiąc marzec 2019 roku. Wynika z niego, że anomalia temperatury marca względem okresu referencyjnego 1981-2010 wyniosła +2.88K. W całym kraju marzec był co najmniej anomalnie ciepły. W pasie od Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski,…
Drzewa w gąszczu przepisów. Raport NIK o usuwaniu drzew i krzewów oraz zagospodarowaniu pozyskanego drewna.
Czy nie widzę ciemnej strony w podejściu do drzew i krzewów, które mają miejsce na co dzień, w najróżniejszych miejscach kraju – pytają mnie ludzie, argumentując, że znacznie częściej opisuję na blogu piękniejszą stronę drzew i lasów. Oczywiście, że widzę….