Pozostał miesiąc do najważniejszego okresu dla grzybiarzy.
Już tylko miesiąc sierpień dzieli nas do najważniejszego w ciągu całego roku okresu dla grzybiarzy, który przypada na miesiące wrzesień-październik. Chociaż mocno pochłonęła mnie dendrologia i świat drzew, nie zapominam o swoich korzeniach grzybiarza i wielkiego hobby z tym związanego….
Skarby dendrologiczne Kopic. “Przedsmak”.
Skarby dendrologiczne Kopic. “Przedsmak”. Historia poszukiwania wyjątkowych drzew “pisze” mi nieprzewidywalne scenariusze. Wydawać by się mogło, że wszystkie, a przynajmniej znaczna większość naszych najbardziej dorodnych okazów dendroflory w kraju została już odkryta i pokazana. To złudzenie. Wciąż, w różnych częściach…
“Sądowa” lipa drobnolistna z Siedlęcina. Lipa czy lipy?
“Sądowa” lipa drobnolistna z Siedlęcina. Lipa czy lipy? Wieża książęca w Siedlęcinie. Wieża rycerska. Budowę gotyckiej wieży rozpoczęto najprawdopodobniej około 1314 roku na zlecenie księcia jaworskiego Henryka I. Pierwotnie wieża miała cztery kondygnacje, z czego dwie dolne przeznaczone były na…
Burzowa i miejscami niebezpieczna połowa tygodnia. Później ochłodzenie, słonecznie i sucho. Prognoza pogody i optycznie w niebo 29.07.2019r. – 04.08.2019r.
Susza pogłębia się, chociaż – paradoksalnie – były w tym tygodniu takie miejsca w kraju, gdzie (bardzo lokalnie) doszło do prawdziwych “oberwań chmury”, które spowodowały mnóstwo podtopień i powodzie błyskawiczne. Chyba najbardziej spektakularna burza przeszła wczoraj nad Katowicami, gdzie odnotowano…
Perły dendroflory Wzgórz Twardogórskich 2019. (7) Buk zwyczajny “Szerszeń” z Bukowiny Sycowskiej.
(7) BUK ZWYCZAJNY “SZERSZEŃ” Z BUKOWINY SYCOWSKIEJ Coraz głębiej w lesie i stopniowo, coraz bliżej lasów pomiędzy Bukowiną Sycowską a Golą Wielką, w której udało mi się odnaleźć bardzo ciekawe drzewa. Dzisiaj czas na drzewo z numerem siedem tegorocznego cyklu….
7. Klimatyczny Bilans Wodny 2019. Susza coraz groźniejsza – stan zagrożenia hydrogeologicznego.
SIÓDMY KLIMATYCZNY BILANS WODNY 2019 (od 21 maja do 20 lipca 2019 roku) Jest dramatycznie i z każdym dniem coraz gorzej. Wysychają pola, łąki, lasy, potoki, rowy i rzeki. Poziomy rzek już zbliżają się do absolutnych minimów z sierpnia 2015…
Rogalin i Rogalinek – dębowe diamenty Wielkopolski.
Rogalin i Rogalinek – dębowe diamenty Wielkopolski. Co to była za wyprawa! Zjednoczeni Przyjaciele Drzew z Sekcji Drzew Pomnikowych PTD i kilka osób spoza Sekcji, którzy przyjechali do Rogalina, aby podziwiać przyrodnicze diamenty Wielkopolski. Bardzo cieszę się, że mogłem uczestniczyć…
Cis pospolity z Henrykowa Lubańskiego – najstarsze drzewo w Polsce.
Cis pospolity z Henrykowa Lubańskiego. Najstarsze drzewo w Polsce. Podziwiamy ogromne, długowieczne dęby i lipy. Zachwycamy się strzelistymi jesionami i topolami. Fotografujemy niezwykle efektowne, kwitnące kasztanowce. W końcu – przytulamy się do biało-czarnej pani brzozy o giętkich i kołyszących się…
Jagody na mecie, jeżyny startują, grzyby “strajkują”.
Jagody na mecie, jeżyny startują, grzyby “strajkują”. W Bukowinie już po żniwach. Zatem ku jesieni zmierzamy, chociaż lato mamy pełną gębą. Pełną letnich krajobrazów z dużym, czerwonym jęzorem suszy, która w czerwcu na dodatek upałami wychłostała lasy, pola i łąki….
Ciepło i sucho, następnie gorąco/upalnie oraz nadal sucho. Prognoza pogody i optycznie w niebo 22.07.2019r. – 28.07.2019r.
Lipiec pomału zbliża się do końca. Susza zaczyna się nasilać, a wzrost temperatury powoduje, że parowanie (ewapotranspiracja) także przyśpieszyła. W ciągu mijającej doby przeszedł nad Polską, z zachodu na wschód, chłodny front atmosferyczny z ulewami, burzami i lokalnymi gradobiciami. Jednak…